DOLAR32,3607% 0.17
EURO34,4602% -0.71
STERLIN40,3340% -0.67
FRANG35,3962% -0.32
ALTIN2.438,65% -0,91
BITCOIN2.198.893-4.298

Ordu’da Temizlik Çalışmaları Başlatıldı

Altınordu’da Boztepe’den kopup gelen ağaç parçaları köprü altlarını tıkayınca dere suları caddeye aktı. Yine Boztepe’de heyelan sonucu taşkın sular düz mahalle’ye akınca sel yaşandı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Ordu’da Temizlik Çalışmaları Başlatıldı

Ordu Valisi Sayın  Sonel ve başkan Güler sabaha kadar sahadaydı. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte şehirde temizlik çalışması başlatıldı.

Ordu’nun Altınordu İlçesinde dün geceden sabaha kadar etkili olan sağanak yağışların bilançosu gün ağarınca ortaya çıktı. Derelerin taştığı, yolların kapandığı afet sonrası Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların katılımıyla temizlik çalışmaları başlatıldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

Metrekareye yer yer 90 kg aşan yağmurun düştüğü Altınordu’da aşırı yağış sonucu Boztepe’den heyelan sonucu gelen ağaç ve toprak yığınları dere yataklarını ve köprü ayaklarını tıkadı. Özellikle tarihi Kemer Köprü yanındaki trafik köprülerinin altı ağaç ve odun parçalarıyla tıkandı. Bunun sonucunda taşan dere suları Fevzi Çakmak Caddesi üzerinden Barbaros Bulvarı, Sırrı Paşa bölgesine aktı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

Yine Boztepe’nin eteğinde bulunan Düz Mahalle’de ve Tarihi Taşbaşı Kilisesinin yanındaki derede taşkın yaşandı. Taşkın suları halk arasında Fidangör olarak bilinen Düz Mahalle ve sahil karayoluna aktı. Ordu-Samsun karayolunda trafik tek şeritten verildi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

VALİ SONEL VE BAŞKAN GÜLER SABAHA KADAR SAHADAYDI

Su baskını ve sel afeti yaşanmasının ardından Ordu Büyükşehir Belediyesine bağlı 290 iş makinesi, 822 personel ve paydaş birçok kurum hızlı bir çalışma başlattı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, tüm ekiplerin çalışmalarını sahadan yönetti. Sabaha kadar sahada bulunan Vali Sonel ve Başkan Güler ekiplerin çalışmalarını yönlendirirdi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

Yaşanan sel afeti ile ilgili açıklamalarda bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, yağışların çok şiddetli olduğuna vurgu yaptı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

Heyelanlar sonrası gelen ağaç ve toprak birikintilerinin derelerde taşkına sebep olduğunu ifade eden Başkan Güler, “Karadeniz’de sellerin olduğu bir dönem. Bizde bu doğrultuda önlemlerimizi almıştık. Ancak Ordu 14 tane dere üzerine kurulan bir şehir. Bütün hesaplarımızı bunların temizlenmesi üzerine yaptık ama iki ayrı yerde heyelanların yaşanması sonucunda ağaçlarla birlikte bütün toprak dere yataklarını ve köprü altılarını tıkadı. Birkaç dakika içerisindeki bu tıkanma temizlendi ama tahribata da sebep oldu. Şimdi de daha fazla olumsuzluk yaşanmaması adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm hazırlıklarımızı yapmamıza rağmen bunlar meydana geldi. Geçmiş olsun” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi

TEMİZLEMEÇALIŞMALARINDA YOĞUN TEMPO

Sabahın ilk saatlerinden itibaren şehirde temizlik çalışması başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin tüm kurumları Düz Mahalle, Sırrı Paşa Caddesi, ara sokaklar, Kemer Köprü civarı, Fevzi Çakmak Caddesi, Süleyman Felek Caddesinde yoğun bir çalışma gerçekleştirdi. Kanalizasyon ve rögarlarda biriken atıklar temizlenirken, çamur birikintilerinin temizliğine Ordu Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığına bağlı kahraman polis ve askerlerde destek verdi. Çamurdan temizlenen caddelerde yıkama işlemleri gerçekleştirilirken, şehir merkezi kısa zamanda Büyükşehir Belediyesi’nin pratik, hızlı ve yerinde müdahaleleri ile eski görüntüsüne kavuştu.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.