DOLAR32,7878% 1.53
EURO35,1602% 0.53
STERLIN41,6058% 0.85
FRANG36,8443% 1.98
ALTIN2.457,99% 2,80
BITCOIN66.614,850.608
reklam

Ordu’da Mantar Üretimi Artıyor

Ordu’da mantar üretimi konusunda yapılan çalışmalar olumlu sonuçlar verdi. Ordu’da 2015 yılında 1 tane istiridye mantarı tesisi bulunurken, son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde mantar üretim tesisi sayısı 31’e ulaştı.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Ordu’da Mantar Üretimi Artıyor
reklam

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal YILMAZ; “İlimizde, ürün çeşitliliğini artırmak amacıyla İl Müdürlüğü olarak birçok alanda çalışmalar yürütmekteyiz. Bu çalışmalar içerisinde, ilimizde mantar yetiştiriciliğini geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya yönelik uyguladığımız projelerimiz de önemli yer tutmaktadır” dedi.

Son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde ilimizde mantar üretim tesisi sayısının 31’e ulaştığını vurgulayan İl Müdürü; “İlimizde 2015 yılında 1 tane istiridye mantarı tesisi bulunurken, Bakanlığımızca verilen desteklemeler ve İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan çalışmalar neticesinde bugün itibari ile İlimizde 100 m² ve üzerinde üretim alanına sahip 31 kültür mantarı üretim tesisimiz mevcuttur. Bunlardan 10 tanesi beyaz şapkalı mantar, 21 tanesi istiridye mantarı tesisidir.  Toplam 4.400 m² olan üretim alanlarımız yıllık 440 ton kültür mantarı üretim kapasitesine sahiptir” ifadelerini kullandı.

Kültür mantarının Ordu ili için uygun bir ürün olduğunu vurgulayan Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal YILMAZ; “Karadeniz’de araziler çok parçalı ve parseller küçüktür. Bundan dolayı küçük üretim alanlarında gerçekleştirilebilen mantar yetiştiriciliği ilimiz için çok uygundur. Aynı zamanda kültür mantarı birim alanda yüksek getirisi olan bir üründür” şeklinde konuştu.

Mantar yetiştiriciliği konusunda eğitimlerin düzenlendiğinden söz eden Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz; İlimizde mantar üretimini yaygınlaştırmak ve üreticilerimizin gelişen yeni teknolojiden haberdar olmalarını sağlamak amacıyla kurslar düzenlemekteyiz. Bu kapsamda İl Müdürlüğümüzce 2017-2022 yıllarında 13 dönem halinde “Kültür Mantarı Yetiştiriciliği” kursu düzenlenmiş, toplam 413 kişi teorik ve uygulamalı olarak mantar yetiştiriciliği konusunda bilgilendirilmiştir. İlimizde kültür mantarı yetiştiriciliğinin üretiminin artırılması amacıyla yapılan çalışmalarımız devam edecektir” diyerek sözlerini noktaladı.

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.