DOLAR32,5341% 0.03
EURO35,0122% 0.3
STERLIN41,4472% 0.2
FRANG36,7950% 0
ALTIN2.434,27% -0,04
BITCOIN64.882,020.589
reklam

Market Raflarında Sıvı Yağ Bulunuyor

Giresun Valisi Sayın Enver Ünlü, son günlerde ülke genelinde, temel gıda ürünlerinde yaşanan stokçuluk, aşırı fiyat hareketleri ve spekülatif hareketlenmeler üzerine Giresun’da bulunan marketlerde gözetim ve takip başlattı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Giresun sınırları içerisinde bulunan ulusal ve yerel marketlerle ilgili son günlerde; yağ fiyatlarındaki dalgalanmalar, piyasa yağ arzında daralmanın yaşandığı ve özellikle zincir marketlerin yağ stokladığı ihbar ve şikâyetleri üzerine, Vali Enver Ünlü’nün talimatıyla oluşturulan denetim ve gözetim ekipleri Giresun il merkezinde bazı zincir marketlerde ani denetim gerçekleştirildi.

DÖRT AYRI DENETİM EKİBİ İLE 20 MARKET DENETLENDİ

Vali Enver Ünlü, Vali Yardımcıları Mehmet Fikret Çavuş, Dr. Hasan Tanrıseven ve Dr. Davut Sinanoğlu başkanlığında, ilgili kurum amirleri, Ticaret İl Müdürlüğü personelleri ve Belediye zabıta personellerinden müteşekkil toplam dört ekip 8 Mart Salı günü saat 11:00 de eş zamanlı olarak Giresun il merkezinde; Çıtlakkale Mahallesi, Teyyaredüzü Mahallesi, Hacı Miktat Mahallesi ve Gedikkaya Mahallesi’nde denetim, takip ve gözetim faaliyetleri icra etti.

Vali Ünlü başkanlığındaki denetim ekibinde; İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Muhammet Sevirç, İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay, Ticaret İl Müdürü Ali Yıldırım, Tarım ve Orman İl Müdürü Dr.Muhammet Angın, Belediye Zabıta Müdürü Muslihiddin Aydın ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü ve belediye zabıta denetim görevlileri yer aldı.

MARKET RAFLARINDA SIVI YAĞ BULUNUYOR

Zincir marketlerde ve yerel marketlerde; Başta sıvıyağ, un, şeker ve diğer temel tüketim malları olmak üzere, stokçuluk ve haksız fiyat artışı gibi hususlarda, mevzuatlar kapsamında 20 adet iş yerinde inceleme ve denetim yapıldı.

Bu denetimler sonucunda, firmaların raflarında; 1, 2, 4 ve 5 litre olmak üzere sıvı yağların yer aldığı, fiyatlarının 05/03/2022 tarihinden önceki fiyat düzeyine gerilediği görüldü. Yüksek fiyattan satışı yapılan ürünlere yönelik olarak gerekli tespit ve değerlendirmelerin yapılabilmesi için son 3 döneme ait alış ve satış faturalarının Ticaret İl Müdürlüğüne ibraz edilmesi için ilgili marketlere süre verildi.

Piyasada olumsuz algı oluşturulmaması ve spekülatif hareketlenmelere meydan verilmemesi için yapılan denetimlere devam edilecek.

“PANİĞE GEREK OLMADIĞINI BEN BURADAN İFADE ETMEK İSTİYORUM”

Denetilme ilgili açıklama yapan Vali Ünlü “Burada bizim amacımız firmaların manipülasyon yapmasını önlemek, piyasayı bu şekilde manipüle ederek dalgalanmalara yol açmamak ve tüketicilerimizin mağduriyetine yol açılmamasını sağlamak. Bugün; Emniyet birimlerimizle, zabıta birimlerimizle, Tarım müdürlüğümüz ve Ticaret müdürlüğümüzün çalışanlarıyla birlikte sahada bir denetim gerçekleştiriyoruz. Şuanda gördüğümüz kadarıyla fiyatların genel itibariyle oturduğunu görüyoruz ama yüksek fiyattan satış yapanlara bu satışların sebebini soruyoruz. Faturalara bakıyoruz, giriş fiyatlarına bakıyoruz ve sorgulama yapıyoruz. Raflarında görmediğimiz ürünler varsa depolarına bakıyoruz, depolarında var mı yok mu? diye. Yani amacımız tüketicilerimizin, vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi. Vatandaşlarımızın bu anlamda duyarlı olmalarını dikkatli olmalarını bekliyoruz, herhangi bir paniğe gerek olmadığını ben buradan ifade etmek istiyorum.

“FİYAT FARKINI SORGULUYORLAR”

Sahadaki denetim ekiplerimiz özellikle yağ örneğinde olduğu gibi markete giriş fiyatı ile raf fiyatını kontrol ediyorlar. Bir haftaki önceki fiyatına bakıyorlar, şimdiki fiyatına bakıyorlar aradaki fiyat farkını sorguluyorlar. Markalar arasındaki fiyat farkını sorguluyoruz. Amacımız; İnşallah hemen bugün olmasa bile birkaç gün zarfında (bu denetimleri yoğun bir şekilde devam ettirerek) piyasadaki bu dalgalanmanın sebebini ortadan kaldırıp art niyetli uygulamalar varsa bunlar hakkında da gerekli yasal müeyyide uygulayarak piyasanın normale dönmesini, bir an önce sağlamak.

“DENETİMLERİMİZ DEVAM EDECEK”

Şuan sahadayız, denetimlerimiz devam edecek. Vatandaşlarımız bu konuda rahat olsunlar paniğe gerek yok. Devletimiz her türlü tedbiri aldı. Hiçbir üründe piyasada herhangi bir daralma herhangi bir tıkanıklık veya arz problemi yok. Sosyal medyada yapılan bir takım art niyetli paylaşımlar sonucu, vatandaşlarımızın birkaç günlük bir tükenecek endişesi ile birlikte aşırı taleple birlikte fiyatlarda bir yükselmenin olduğunu gözlemledik.  Şu an yeni ürünler uygun gelmeye başladı ve tekrar etmekte fayda var hala piyasada yüksek fiyatlı satışlar mevcut.  Vatandaşlarımız alışveriş yaparken fiyatları kontrol etsinler. Raf fiyatı ile kasa fiyatını da kontrol etsinler ve fiyatların birkaç güne kadar oturacağına ümit ediyoruz, düşünüyoruz. Yaptığımız denetimlerin işe yarayacağını düşünüyoruz. Birkaç gün daha dikkatli bir şekilde alışverişlerini yapmalarında fayda var. Ben vatandaşlarımızı bu konuda uyarıyorum dikkatli olsunlar” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP