DOLAR32,5093% 0.18
EURO34,8157% 0.25
STERLIN40,6566% 0.48
FRANG35,7718% 0.48
ALTIN2.486,86% 1,00
BITCOIN2.019.634-3.061

Kurban Satış Yerlerinde Gerekli Tedbirler Alınıyor

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü; Kurban Satış Yerlerinde Gerekli Tedbirler Alındığını duyurdu.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Kurban Satış Yerlerinde Gerekli Tedbirler Alınıyor

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklama şöyle; ”2023 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ, ilgili  komisyon kararları ve Bakanlığımız genelgesi kapsamında; Giresun merkez ve ilçelerinde kurbanlık hayvan pazarlarında ilgili kurumların katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından gerekli teknik ve sağlık tedbirleri  alınmaktadır.

Ülkemiz hayvancılığının gelişmesi ve damızlık hayvan varlığımızın korunabilmesi için uygulamaya konulan ilgili mevzuat gereğince;  damızlık dişi hayvanların kurbanlık olarak satışı, kesimi ve hayvan pazarına girişine müsaade edilmemektedir. Dişi hayvanlar için bir veteriner hekimden alınacak ‘damızlık vasfı bulunmadığına ve gebe olmadığına’ dair raporun ibraz edilmesi durumunda kurbanlık olarak satışına izin verilmektedir.

Kurban satış yeri denetim görevlileri tarafından yapılacak kontrollerde belgesiz, sağlık durumu iyi olmayan, özellikle büyükbaş hayvanlarda 2 yaşını doldurmamış (kapak atmamış), kurban vasfı taşımayan hayvanlar kurban satış yerine alınmamaktadır. İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizde görevli veteriner hekimlerce kurban satış yerlerinde gerekli sağlık kontrolü yapılarak, sağlıklı ve kurban için yaşı uygun bulunan büyükbaş hayvanların kimlik belgeleri (pasaportları) ile küçükbaş hayvanların nakil belgeleri üzerine kırmızı renkte “Kurbanlık Uygundur” damgası basılmaktadır.

Ayrıca kurban satış yerlerine, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının görüldüğü risk bölgesi ilçelerden/illerden gelen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, hastalığı oluşturan virüsü taşıma potansiyeline sahip kenelere karşı İl Müdürlüğümüzce temin edilen ve ette kalıntı bırakmayan dökme formülasyonlu ektoparaziter ilaçlarla ilaçlanmaktadır.

Kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerine; Tarım ve Orman Bakanlığı https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ web sayfası, E-Devlet kapısı ve ‘TarımCebimde’ mobil uygulamasını cep telefonlarına indirip küpe numarasını girmek suretiyle kolaylıkla ulaşılabilmektedir. 

Kurbanda kesilen hayvanların sistemden düşülebilmesi için pasaportlarının ve küpelerinin en geç 7 gün içerisinde İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize teslim edilmesi gerekmektedir.”

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.