Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR31,2522% 0
EURO33,8947% -0.11
STERLIN39,5784% -0.07
FRANG35,3433% -0.04
ALTIN2.050,30% -0,12
BITCOIN1.918.0001.139

Kene Mücadelesi Çalışmaları Başladı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Kene Mücadelesi Çalışmaları Başladı

Giresun ilimizde, hyalomma soyu kenelerin yaygın  olduğu Kelkit vadisi çevresinde  yer alan  yüksek kesimdeki ilçelerde (Alucra, Çamoluk, Şebinkarahisar) 2020 yılı 1’inci etap kene mücadelesi çalışmalarına İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizce  başlanılmış olup, mücadeleye 4-6 haftalık periyotlarla Eylül ayı sonuna kadar yetiştiricilerimiz tarafından devam edilecektir.

Kene mücadelesi çalışmalarının 1’inci etabında; önceki yıllarda sağlık teşkilatı tarafından temin edilerek depolarımızda muhafaza edilen, et ve sütte kalıntı bırakmayan ilaçlar kullanılmaktadır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar muhtarlıkların ve önder çiftçilerin de desteği sağlanarak, riskli yerler başta olmak üzere ücretsiz olarak ilaçlanmaktadır. Ardından 4-6 haftalık periyotlarla devam edecek olan 2’nci ve 3’üncü etap kene mücadelesi çalışmaları ise yetiştiricilerimizin kendi imkânlarıyla sürdürülecektir. Çevre kirliliğine yol açması ve doğada faydalı canlılara da zarar verebilmesi nedeniyle mera vb. açık alanların ilaçlanması ise önerilmemektedir.

Çiftlik hayvanlarında yapılan bu ilaçlı mücadele çalışmalarının temel amacı kenelerin biyolojik üreme zincirini kırarak popülasyonunu mümkün olduğunca azaltmaktır. Doğada çok geniş alanlarda bulunan, larva, nimf ve ergin evreleri beslenmek (kan emmek) için yabani hayvanları (tavşan,kirpi,yerden beslenen kuşlar vd.) ve evcil hayvanları tercih eden ve hızlı üreyebilen kenelerin herhangi bir mücadele yöntemiyle tamamen yok edilmesi mümkün değildir.

Sıcak mevsimlerde insanlara kene tutunması vakalarının artması nedeniyle kenelerin bulunabileceği alanlara gidildiğinde dikkatli olunmalı ve en etkili korunma yönteminin kişisel korunma tedbirleri olduğu unutulmamalıdır. 

Kırsal ve ormanlık alanlardan dönüşte vücutta kene yönünden mutlaka kontrol yapılarak eğer kene tespit edilirse çıplak elle dokunmamak şartıyla, parçalanmadan ve ezilmeden en kısa sürede çıkartılmalı veya yakındaki bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Çünkü kene yapışmasından sonra kan emmeye başlaması dolayısıyla virüsü bulaştırması için belirli bir zamanın geçmesi gerekmektedir (ortalama 12 saat). Bu nedenle arazi dönüşünde vücutta kene kontrolü yaparak yapışan bir kene varsa gün geçirilmeden uzaklaştırılması en önemli tedbirdir. Ayrıca çiftçilerimizin, yaz mevsiminde tarlada çalışma saati olarak; kenelerin hareketsiz veya en az hareketli oldukları, sıcaklığın 15 derecenin altında olduğu zaman dilimleri olan sabah 05:00-10:00 arası ve akşam 17:00-20:00 saatleri arasını tercih etmeleri faydalı olacaktır.

YORUM YAP