Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR31,4211% 0.16
EURO34,0999% 0.09
STERLIN39,8285% 0.13
FRANG35,5721% 0.11
ALTIN2.100,68% -0,01
BITCOIN1.996.5752.541

Kelkit Vadisinin Yol Sorunlarını Kim Çözecek?

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kelkit Vadisinin Yol Sorunlarını Kim Çözecek?

Kelkit Vadisinde bulunan Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerimizin yol sorununa kimin el atacağı son günlerin en önemli sorunu haline geldi. 

Eğribel zirvesinin ardında kalan ilçelerin sosyo-ekonomik gelişimine engel teşkil eden yol sorunun çözüme kavuşturulmasını beklerken Alucra ilçemizin değerleri yeni projeleri ile tüm dikkatleri üstlerine çekti.

Tarih kategorisi araştırmacı yazar Murat Dursun Tosun’un Şebinkarahisar ve Suşehri arasında kalan Kılıçkaya Barajı üzerine asma köprü projesi Giresun ilimizin Sivas ilimize bağlayıp İç Anadolu Bölgesine ulaşım konforu yaşatmasını arzu ederken Alucra Belediyesi Başkan Vekili Erdem Ekşi Tarihi İpekyolu’nun rehabilitasyon çalışmaları yapılarak yeniden canlandırılması ile yöre ilçelerimizi ekonomisine katma değer vereceği tezini savundu.

Tarihi İpek Yolunun canlandırılmasına vurgu yapan Erdem Ekşi; “Erzincan/Suşehri/Amasya Tarihi İpek Yolu üzerinde olan Şebinkarahisar Yolunun eski Kınık Yoluna alınması ve Kılıçkaya Barajına köprü yapılmak suretiyle bağlantısının köprü üzerinden Suşehri’ne yapılması rantabl ve misyonu olan bir yola kavuşturulması gerekmektedir. 

Bayburt, Salyazı, Köse, Kelkit, Şiran, Alucra, Şebinkarahisar ve Suşehri Tarihi İpek Yolu 3 (üç) şeritli bir yol haline getirilmesi gerekmektedir. Hatta bu yol Bayburt’tan İspir yönüne Çoruh nehrini takip eden tek şeritli yolun çift şeritli bir yol haline getirilerek, ipek yolunun devamı olan yolumuz gerçek misyonuna kavuşmuş olacaktır.

Eskiden olduğu gibi İspir İlçesi, Bayburt’a bağlanmalıdır. Kelkit Vadisini geliştirecek olan Salyazı Havalimanı da bölgede hava yolunun kullanma kabiliyetimizi artıracaktır. Yol olmadan hiçbir şey olmuyor. Kalkınma yollardan geçiyor.

Kelkit Platformuna, Alucra Vakfına, Şebinkarahisar Vakfına, Şiran Dernekler Federasyonuna, Kelkit Vakfına, Bayburt Derneklerine büyük vazifeler düşmektedir. Tarihi İpek Yolumuzun 3 (üç)  şeritli yol yapılması için hükümetimize ve Ulaştırma Bakanlığına gerekli lobi faaliyetlerini yürütmek zorunda ve sorumluluğu içindedir” dedi.

Haber: Yavuz Kayacık

YORUM YAP