DOLAR32,5442% 0.05
EURO35,1183% 0.21
STERLIN41,5238% 0.15
FRANG36,8189% 0.05
ALTIN2.436,04% 0,14
BITCOIN65.009,53-0.313
reklam

Karan, TMO Genel Müdürüne Tepki Gösterdi !

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, devlet memurlarının son derece spekülatif bir ürün olan fındıkta ilgili açıklama yaparken, aklı selim davranarak, piyasayı bozacak ifadelerden uzak durması gerektiğini ifade etti.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Karan, TMO Genel Müdürüne Tepki Gösterdi !
reklam

Karan yaptığı açıklamada, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal’ın TMO’nun yılbaşında fındık alımlarını sonlandıracağı yönünde mesaj vermesinin üretici adına son derece talihsiz bir açıklama olduğunu kaydetti.
Genel Müdür Güldal’a “TMO yılbaşından sonra fındık almayacak mı?” diye soran Karan, TMO’nun piyasadan çekilmesi halinde serbest piyasada fındık fiyatlarının tepe, taklak olacağını, fındık baronları ve tekelci firmanın ekmeğine yağ sürüleceğine dikkat çekti.

Karan, üreticinin elinde bir kilogram fındık kalana kadar TMO’nun piyasada olması gerektiğinin altını çizerek, “sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından devlet adına fındıkta müdahil alımla görevlendirilen Toprak Mahsulleri Ofisi, tekele karşı üreticinin sığınacağı tek liman ve tek sigortadır. TMO bugün piyasada olmasaydı, bugün fındığımızın kilogramını 20 liraya satamazdık. TMO artık fındıkta olmazsa olmaz bir aktördür. TMO yöneticileri de bunun bilincinde hareket ederek, piyasayı bozacak davranış ve beyanlardan uzak durmalıdır. Üreticiye ve fındığa zarar veren kim olursa olsun karşısında bizi bulacaktır. TMO’nun Aralık ayının sonuna kadar fındık alım kampanyasını sürdüreceğini ifade eden sayın Genel Müdürü Ahmet Güldal, bu açıklamasıyla ne demek istemiş ve kimlere ne mesaj vermiştir? Serbest piyasanın diken üstünde olduğu bir sezonda yapılan bu açıklama büyük bir gaf ve talihsizliktir. Bu açıklamanın acilen düzeltilmesini, TMO’nun sonuna kadar fındık üreticisinin yanında olduğunun kamuoyuna deklare edilmesini bekliyoruz” dedi.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başta olmak üzere fındık bölgesi milletvekillerine de seslenen Karan, bugünden tezi yok, çıkıp TMO’nun fındık alım kampanyasına yılbaşından sonrada devam edeceğinin açıklanmasını istedi.

YORUM YAP