DOLAR32,2511% 0.14
EURO35,0023% 0.27
STERLIN41,0886% 0.43
FRANG35,2346% 0.08
ALTIN2.418,47% 0,36
BITCOIN68.930,003.285

Kadir Üstündağ Dualarla Anıldı

Bulancak Kültürünün önemli kilometre taşlarından “Oy Bulancak” türküsünü TRT repertuvarına kazandıran Bağlama/Saz üstadı, merhum Kadir Üstündağ, ölümünün 46. yılında Bulancak Belediyesi eski mezarlığında bulunan kabri başında dualarla anıldı.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Kadir Üstündağ Dualarla Anıldı

Belediye Başkan V. Emrullah Guguk, Belediye Başkan Yardımcısı Bahtiyar Hüsem, Muhtarlık İşleri Müdürü Ertuğrul Yıldız, Basın Halkla İlişkiler Müdür Mustafa Apaydın ve gazetecilerin katıldığı anma töreninde Üstündağ’ın hayat hikayesi okunarak, kabrine çelenk bırakıldı. Belediye Din Görevlisi Resul Bulut’un okuduğu Yasin-i Şerif ve dualarla anma programı sona erdi.

Ankara’da bulunduğu için anma programına katılamayan Belediye Başkanı Recep Yakar, “Bulancak kültürüne katkıda bulunmuş ve ebediyete intikal etmiş değerlerimize sahip çıkıyoruz. Bir süre önce kaybolmaya yüz tutmuş kabrini yaptırarak ihya ettiğimiz merhum Kadir Üstündağ’ı ölümünün 46. Yılında rahmetle anıyoruz” dedi.

KADİR ÜSTÜNDAĞ

Bulancak Kültürünün önemli kilometre taşlarından “Oy Bulancak” türküsünü TRT repertuvarına kazandıran Bağlama/Saz üstadıdır.

01.07.1925 Bulancak doğumludur.
Babasının ismi Mehmet, annesinin Şakire’dir.

Çocukluğu Bulancak’ta geçen Kadir Üstündağ, küçük yaşından itibaren şoförlüğe ve bağlama çalmaya meraklıydı. Ailesinin Samsun’ a göç etmesi üzerine, burada büyüdü; şoförlük ve saz çalmayı öğrendi.
1945’li yıllarda Sebahat hanımla evlenerek Ankara’ya yerleşti. Hayatını taksi şoförlüğü yaparak kazanıyordu. Giresun yöresi türkülerini araştırdı, topladı, çalıp söyledi.
Ankara radyosundan Ahmet Yamacı ve Muzaffer Sarısözen’in teşvikiyle Giresun yöresinin birçok türküsünü TRT repertuarına kazandırdı.

Halen TRT arşivlerinde Kadir Üstündağ’dan alınan toplam altı türkü bulunuyor;

-Oy Bulancak/Dere Boyu Kavaklar
TRT Repertuar No: OH013
Kaynak Kişi: Kadir Üstündağ
Derleyen ve Notaya Alan: Ahmet Yamacı

-Kömürlük Dağına Yağıyor Yağmur
TRT Repertuar No: 00360
Kaynak Kişi: Kadir Üstündağ
Derleyen ve Notaya Alan: Muzaffer Sarısözen

-Çınarlar Deresine Taş Köprü Kurulacak
TRT Repertuar No: 533
Kaynak Kişi: Kadir Üstündağ
Derleyen ve Notaya Alan: Muzaffer Sarısözen

-Karşıdan Gel Karşıdan
TRT Repertuar No: 00766
Kaynak Kişi: Kadir Üstündağ
Derleyen ve Notaya Alan: Muzaffer Sarısözen

-Ekin Ektim Çöllere
TRT Repertuar No: 00179
Kaynak Kişi: Kadir Üstündağ
Derleyen ve Notaya Alan: Ahmet Yamacı

-Ben Giderim Oduna
TRT Repertuar No: 934
Kaynak Kişi: Kadir Üstündağ
Derleyen ve Notaya Alan: Muzaffer Sarısözen

Dere boyu kavaklar türküsü sonraki yıllarda Barış Manço tarafından aranje edilerek sevilen bir türkü haline geldi. Barış Manço’nun Japonya konserinde (1991) “Oy Bulancak Bulancak” nakaratıyla okuduğu türkü meşhur oldu. Kolbastı oyununun asıl melodisi ve ritmide Dere Boyu Kavaklar türküsünden gelmektedir.
60’lı yıllarda Bulancak’a dönen Kadir Üstündağ, her gece ailesi ve arkadaşları için çalıp söylediği sazıyla düğünlerin aranılan ismi olmuş ve bu işten para kazanarak geçimini sağlamıştır. İki evlilik geçiren Üstündağ’ın çocuğu olmadı. Son yıllarında Bulancak Belediyesi’nde İtfaiye Şoförlüğü de yapan Kadir Üstündağ, 05 Ağustos 1975 yılında 50 yaşında vefat etmiştir.

Allah rahmet eylesin.

YORUM YAP