DOLAR32,3607% 0.17
EURO34,4602% -0.71
STERLIN40,3340% -0.67
FRANG35,3962% -0.32
ALTIN2.438,65% -0,91
BITCOIN2.198.893-4.298

Giresunlu Uşakları Antalya’da Büyük İlgi Gördü

Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivaline, Valilik ve Özel İdare Genel Sekreterliğinin katkılarıyla, Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği öncülüğünde Sanatçı Ayşe Karaçam ve Giresun Kara Zıpkalıları katıldı.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Giresunlu Uşakları Antalya’da Büyük İlgi Gördü

Yörüklerin kıyafetleri ve kervanlarıyla renkli görüntüler oluşturduğu festivalde, Türk dünyasından gelen konuklar, Yörüklerin geleneksel kıyafetleri ve halk danslarıyla renkli bir atmosfer oluştu.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Dernek Başkanı İbrahim İlyasoğlu “Aksu mahallesi At Pazarı mevkiinde düzenlenen Festival Türkmen, Yörük renkleri ile doluydu. Giresun Çepnileri olarak mahalli oyunlarımız ile festivale renk kattık. Karadeniz’i temsil eden ekibimiz büyük ilgi odağı oldu. Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek özellikle bıçaklı, tüfekli oyunu çok beğendi. Ekibi yanına çağırarak kutlayıp resim çektirdi.

Ayrıca çadırımızı kurarak kültürümüzü tanıttık, oyunlarımızı kemençe ve davul eşliğinde oynadık, UNESCO’ya aday temsili Tuz Ekimi yaptık. 42-47 Giresun Gönüllü Alaylarımızı tanıttık. Broşürlerimizi dağıttık. Ben de kitaplarımı imzalayarak hediye ettim. Emeği geçen arkadaşlarıma ve Özel İdare Genel Sekreteri Tolga Erener’e teşekkür ederim” dedi.

Kültürümüzü Daima Muhafaza Etmeliyiz

Yörük kültürünün, Türk kültürünün temelini oluşturduğuna değinen Vali Şahin; “Kadim kültürümüz, Türkmen ve Yörük kültürünü tanıtalım dedi. Vali Şahin, konuşmasının sonunda Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gidip, Toros Dağları’na bakınız, eğer orada tek bir Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki, bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez” sözünü hatırlatarak, festivalin yapımında emeği geçenleri kutladı. Vali Şahin ve beraberindeki heyet daha sonra Yörük kültürünün tanıtıldığı çadırları gezerek bilgi aldı.

25 ülkeden gelen Yörük ve Türkmenlerin katılımı ile düzenlenen festivalde, atlı gösteri ve okçuluk gösterilerinin yanı sıra dokumacılık, dericilik, bıçakçılık ve keçecilik gibi el sanatları tanıtıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali, birbirinden renkli görüntülere sahne oldu. Aksu At Çayırı Mevkii’nde düzenlenen festivale; Antalya Valisi Hulusi Şahin

YORUM YAP