DOLAR32,2563% 0.07
EURO34,8890% -0.44
STERLIN41,0445% -0.34
FRANG35,3275% -0.02
ALTIN2.424,12% -0,93
BITCOIN67.379,95-1.457

Genel Müdür Kahverengi Kokarca Mücadele Çalışmalarını İnceledi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Genel Müdür Kahverengi Kokarca Mücadele Çalışmalarını İnceledi

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Gıda Kontrol Genel Müdürü Kahverengi Kokarca Mücadele Çalışmalarını Yerinde İncelediğini duyurdu.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklama şöyle; ”Gıda ve Kontrol Genel Müdürümüz Sayın Dr. Ersin Dilber ilimizi ziyaret etti. İlk olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde İl Müdürümüz Dr. Muhammet Angın’dan; başta Kahverengi kokarca zararlısıyla mücadele olmak üzere yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı ve istişarede bulundu.

Ardından Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE) bünyesinde kurulan biyolojik mücadele laboratuvarını ziyaret etti. Enstitü Müdürü Dr. Aysun Akar’dan laboratuvarda üretilmeye başlanan Kahverengi kokarca predatörü Samuray arısı (T. Japonicus) çalışmaları hakkında bilgi aldı. 

Genel Müdür Dilber daha sonra Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği genel kurul toplantısına katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmada; “Ülkemizde Kahverengi kokarcanın yayılma durumu, sahada ve Araştırma Enstitülerin de yapılan çalışmalar ile bakanlığımızın mücadele eylem planı hakkında” genel kurula bilgi verdi, merak edilen konulardaki soruları cevapladı.  

Genel müdürümüze, ziyaret programı boyunca İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Muhammet Angın,  Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz ve FAE Müdürü Dr. Aysun Akar eşlik etmiş olup, il müdürlüğümüz tarafından Kahverengi kokarcanın takibi amacıyla fındık bahçelerine asılan feromon tuzakların bulunduğu alanlarda kontrol edildi ve çiftçilerimizle görüşmeler yapıldı.”

YORUM YAP