DOLAR32,3073% 0.14
EURO34,9299% 0.16
STERLIN41,2009% 0.11
FRANG35,3820% 0.13
ALTIN2.426,53% 0,21
BITCOIN67.562,82-1.325

Gâvur Dağlarındaki Şehitliğe Yürüyoruz

Alucra Ulusal ve Yerel Medya eşliğinde Son savunma hattında işgal edilemiyen tek mevzi olan Gâvur Dağları ve Şehitliğine yürüyüş ve anma töreni düzenliyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Gâvur Dağlarındaki Şehitliğe Yürüyoruz

Alucra Merkez Derneğinin logosu ve tüzüğünde yer alan Gâvur Dağları
1.Dünya Savaşı esnasında Tirebolu – Refahiye arasında kurulan son savunma hattında Rus askerlerin püskürtüldüğü ve bu hat üzerinde işgal edilemiyen tek bölge olmasına rağmen Tarih kitaplarında yer verilmediği gibi kültür varlıklarımız arasında görmek bu güne kadar mümkün olmamıştır.

Bölgenin tarihteki yerini alması için mücadele eden Alucra Merkez Derneği TRT Televizyonun Gâvur Dağlarında bir belgesel çekimi, Resmi tarih kitaplarında yer verilmesi ,Gavur Dağlarında Şehitlik yapılması ve Anıt dikilmesini arzu ederken 25 Temmuz 2021 tarihinde Son Savunma hattının işgal edilemiyen Gavur Dağlarına yaptıkları yürüyüş sonrasında  hedeflerine ulaşmak istiyor.

Her bir noktasında ya mevzi, ya askeri ev, ya hastane, ya kabir, ya toprağında kurşun, netice savaşa dair bir iz var.
Fotoğraflarda gördüğünüz kurşunlar da bu bölgeden çıkan kurşunlar. 100 yıl geçmesine rağmen bugün basit bir dedektörle bulunan yüzlercesinden bir kaçı; dolu, patlamamış.

Ve şunu idda ediyoruz; bu dağlarda silah dolu depolar, kap kacak yatak yorgan dolu koğuşlar, bu dağlara emanet edilmiş toplar çıkacak bir gün, bitkin bir halde bölgeden çekilen Askerimizden bize emanet; yazın bir kenara diyen Alucra Merkez Derneği yetkilileri sağında ve solunda maden arama çalışması yapılan bu dağları siyanürden korumanın tek yolu buraların sit alanı ilan edilmesi ile mümkün olacaktır.
Sahi sırtınızı yasladığınız bu dağlara kaç kez gittiniz, Çalgan, Çakmanus, Karabörk, Zun ve Zıhar’daki şehitleri kaç kez ziyaret ettiniz.
İşte size bir fırsat 25 Temmuz 2021 tarihinde Akyatak Yaylası Koruma ve Yaşatma Derneği ,Alucra Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü, Karabörk Köyü Yerel Kültür Derneği,Fevzi Çakmak Köyü Güzelleştirme Derneği, Alucra Gençlik Derneği ve Alucra Spor Kulübü tarafından düzenlenen  yürüyüş ve Şehitleri Anma Programına katılanlara Türk Bayrağı ve “Gâvur Dağlarına Yürüyoruz” baskılı Şapka ve Tişört dağıtımı yapılacak.

Seydi Şıh Türbesinde tüm şehitlerimiz ve geçmişlerimiz için okunacak olan Kuran Tilveti ile başlayacak olan program davetlilere verilen yemek sonrasında Seydi Şıh Türbesinden Gâvur Dağlarına yürüyüş sonrasında Şehitlerimiz dua ile yad edilecek.

Haber: Yavuz Kayacık

YORUM YAP