DOLAR32,5038% 0.08
EURO34,7826% -0.12
STERLIN40,2943% -1.04
FRANG35,7169% 0.28
ALTIN2.499,53% 0,61
BITCOIN2.114.0334.287

Fındıkta Külleme Hastalığıyla Mücadele Devam Ediyor

​Fındık bitkisinin önemli hastalıklarından olan külleme hastalığı bir fungus olup, kışı yere dökülen yapraklarda hastalıklı bitki artıklarında geçirir.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Fındıkta Külleme Hastalığıyla Mücadele Devam Ediyor

Hastalık belirtilerini ilkbaharda gelişmekte olan yaprak ve sürgünler üzerinde gösterir. Hastalık rüzgarla taşınarak bitkiden bitkiye yayılır. Külleme hastalığında, yapraklardaki belirtiler yaprağın her iki yüzeyinde de oluşabilir. Hastalık etmeninin, yaprakların alt kısımlarında gelişmesi ile ilk başlarda üst kısımlarda renk açılımları, sarımsı beneklenme şeklinde lekeler oluşur. Daha sonra yapraklar giderek kahverengileşmeye, gevrekleşmeye, kıvrılmaya başlar ve vaktinden önce dökülürler. Genç sürgünlerde ve yapraklarda yüzeyde ilk önce un serpilmiş gibi bir görüntü oluşmakta; ilerleyen dönemlerde renkte matlaşma ve kahverengileşme meydana gelmektedir. Özellikle erken dönemde hastalığa yakalanan çotanaklarda kurumalar gözlenmektedir.

Bu hastalığa karşı etkili bir mücadele için çiftçilerin tavsiyelere uygun olarak hastalığın gelişim dönemlerine göre ilaçlama yapmaları, mücadeledeki başarıyı artıracaktır.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yapılan tespitlere göre; sahil, orta ve yüksek kesime göre mayıs ayı içinde 1. Uygulaması yapılan külleme hastalığı ile mücadele için 2. Uygulamanın mutlaka yapılması gerekmektedir.

Fındık kurdu ve fındık yeşil kokarcası mücadelesini kaçıran üreticilerimiz, külleme ile mücadele yaparken bitki koruma ürünlerinin karışabilirliğini teyit ettikten sonra karıştırarak tek uygulama ile mücadele yapabilirler.

Kimyasal mücadele iyi bir kaplama sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Çisentili ve mevsim için anormal derecede sıcak olan günlerde ilaçlama yapılmamalıdır. İlaçlama esnasında tüm koruyucu önlemler alınmalı, hiçbir şey yenilip içilmemeli, koruyucu maske gözlük, çizme ve eldiven mutlaka bulundurulmalıdır. İlaçlama bittikten sonra bütün vücudumuz bol sabunlu su ile yıkanmalıdır.

YORUM YAP