Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR31,2000% 0.17
EURO33,8467% 0.09
STERLIN39,4970% -0.04
FRANG35,4995% 0.23
ALTIN2.038,28% 0,26
BITCOIN1.908.8456.843

Fındık Üreticileri Yarışacak

Ordu İl Müdürlüğünce ana ürünümüz olan fındıkta verim ve kalitenin artırılması amacıyla Ordu genelinde örnek bahçeler oluşturulmakta,

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News

Ordu İl Müdürlüğünce ana ürünümüz olan fındıkta verim ve kalitenin artırılması amacıyla Ordu genelinde örnek bahçeler oluşturulmakta, budama elemanları yetiştirilmekte ve üreticilere sahada uygulamalı eğitimler veriliyor. Şimdi ise bu alanda önemli bir adım daha atılarak üreticilerin fındık tarımı hakkında doğru bilgileri öğrenmelerini teşvik etmek ve kamuoyunda bir farkındalık oluşturabilmek için Ordu genelinde “Fındık Üreticileri Yarışıyor” ödüllü bilgi yarışmaları düzenleneceği Ordu İl Müdürlüğünce duyuruldu. Yarışma ile birlikte en az 15 bin fındık üreticisine eğitime tabi tutulması amaçlanıyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ordu İl Müdürü Kemal YILMAZ; “İl Müdürlüğü olarak ana ürünümüz olan fındıkta verim ve kaliteyi artırmak amacıyla önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bir taraftan şuan devam eden projemiz kapsamında ilimiz genelinde her mahallede örnek bahçeler oluştururken diğer taraftan da sahada uygulamalı eğitimler düzenliyor ve fındıkta budama elemanları yetiştiriyoruz. Şimdi ise farklı bir adım daha atarak üreticilerimizin fındık tarımı ile ilgili olarak doğru bilgi ve doğru uygulamaları öğrenmelerini teşvik etmek ve kamuoyunda bu konuda farkındalık oluşturmak amacıyla “Fındık Üreticileri Yarışıyor” ödüllü bilgi yarışmaları düzenliyoruz. Yarışma ile birlikte fındık üretimi yapılan 670 mahallede bulunan en az 15 bin fındık üreticimizin eğitime tabi tutulmasını amaçlıyoruz” dedi.

Yarışmaların işleyişi hakkında bilgiler veren Ordu İl Müdürü; “Öncelikle yarışma ile ilgili olarak İl Müdürlüğümüzün resmi web sayfasından, sosyal medya hesaplarından ve kayıtlı çiftçilerimize SMS yoluyla bilgilendirme yapılacak. Duyurular neticesinde yarışmaya katılmak isteyen üreticilerimiz 24 Aralık 2019 – 17 Ocak 2020 tarihleri arasında İlçe Müdürlüklerimize başvurularını yapacaklar. Başvurusu uygun bulunan üreticilerimize İl Müdürlüğümüzce hazırlanan ve içinde fındıkla ilgili her bilginin bulunduğu fındık yetiştiriciliği cep kitabı dağıtılacak. Bunun yanında İlçe Müdürlüklerimiz sınava katılacak üreticilerimize eğitimlerde vererek yarışmaya hazırlanmalarını sağlayacak. Bu hazırlık sürecinden sonra tüm ilçelerimizde düzenlenecek olan sınavlarla birlikte ilçe birincileri belirlenecek. Daha sonra ise ilçelerimizde dereceye girenlerin katılımıyla il finali düzenlenecek ve “Fındık Üreticileri Yarışıyor” bilgi yarışmasının il birincisi belli olacak. Her ne kadar yarışmalarda bir kişi birinci seçilse de bizim için yarışmaya katılma cesareti gösteren herkes birincidir. Ben yarışmamızın ilimiz tarımına hayırlı olmasını temenni ediyor,  üreticilerimize şimdiden başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP