Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR31,4211% 0.16
EURO34,0999% 0.09
STERLIN39,8285% 0.13
FRANG35,5721% 0.11
ALTIN2.100,68% -0,01
BITCOIN1.996.5752.541

Fındık Ekonomisi Konferansı Gerçekleşti

Yayınlanma Tarihi : Google News
Fındık Ekonomisi Konferansı Gerçekleşti

Giresun Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen ve Ahmet Ak Gıda – Gaffaro  Yönetim Kurulu Başkanı Halil AK’ın konuşmacı olarak katıldığı “Fındık Ekonomisi” başlıklı konferans, 4 Ocak 2024 Perşembe günü İ.İ.B.F. Cengiz Aytmatov Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kurtuluş Yılmaz GENÇ’in açılış konuşması ile başlayan program, Ahmet Ak Gıda – Gaffaro Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Halil AK’ın, fındık ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu konuşması ile devam etti.


Fındık üreticisinin daha çok bilgilendirilmesi gerektiğine, bilinçli üreticinin önemine değinen Sayın AK, fındık sektöründe depolamanın ve depolama kapasitesinin önemini vurguladı. Depolara bırakılan fındığın krediye dayalı finansman için kullanılabileceği bir sistem geliştirilebileceğini ifade eden Halil AK, fındıkta “alan bazlı destek” yerine “işletme bazlı destek” uygulamasına geçilmesi gerektiğini savundu. Alan bazlı destek sisteminde, dekar başına ödenen destek miktarının Dolardaki yükseliş karşısında eridiğine dikkat çeken AK, fındıkta üretimin artırılması için yeni bir teşvik sistemi olarak işletme bazlı destek sistemine ihtiyaç olduğunu belirtti.

Ahmet Ak Gıda – Gaffaro Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Halil AK; fındık üretim miktarının ve fındık tarımında verimliliğin arttırılması için fındık üretim alanlarının bölünerek küçülmesinin mutlaka engellenmesi gerektiğini söyledi.

Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin ŞAHİN, İ.İ.B.F. Dekanı Prof. Dr. Kurtuluş Yılmaz GENÇ, Üniversitemizin akademik ve idari personeli ile öğrencilerin katıldığı program, soru-cevap bölümü ve teşekkür belgesi takdimi ile sonra erdi.

YORUM YAP