DOLAR32,2123% -0.03
EURO35,0427% 0.5
STERLIN41,1579% 0.27
FRANG35,6452% 1
ALTIN2.428,99% 0,31
BITCOIN68.526,721.602

Fındığın Taban Fiyatı En Az 35 TL Olmalı

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak, burada kaybedenin yalnızca üreticimiz olmadığını, üretici kaybettiği sürece, piyasanın da adım adım şirketlere teslim edileceğini ve bunun sonucunda da kaybedenin ülke olacağını hep söyledik.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Fındığın Taban Fiyatı En Az 35 TL Olmalı

Bunların yaşanmaması, üreticinin yüzünün gülmesi ve zarar etmemesi için fındığa 35 Lira taban fiyat desteği sağlanmasını istiyoruz. İktidarın, ihtiyacın kadar ürünü pazara indir, fiyat artacak telkinleri komik olmaktan öteye gitmemektedir” vurgusunu yaptı.

CHP’li Tığlı, Provokatif açıklamalarla fındık için istenen 27 liralık fiyatın olası gerekçelerini ise şöyle açıkladı: “herkes şunu çok iyi bilmelidir ki gerçek üreticimiz, emeğinin karşılığının yükselen girdi maliyetleri karşısında 27 Lira olmadığını çok iyi bilmektedir. Bu ifadeler olsa olsa, fındığa 24-25 Lira bandında fiyat verip, tarımsal desteklerle birlikte 27 Lira’ya çıkarttık demesinden sonra olsa olsa Cumhurbaşkanı’na teşekkür etmek, çaresiz duruma düşürülen fındık üreticinin suiistimal edilmesi için yapılan provakatif açıklamalardan başka bir şey değildir. Bölgemizin AKP Milletvekilleri tarafından oluşturulan, biz bölgenim Milletvekili olmadığımız için dahil edilmediğimiz, görüş ve önerilerimizin değerlendirilmediği Fındık Çalışma Grubu’nun Tarım Bakanı’na gidip fındık için üretici adına 27 Lira talep edip taktir toplayıp alkış alması için hazırlanan bir senaryonun ilk perdesi sahneleniyor. Devlet, birkaç fındık tekelinin isteği gibi rekolteyi yüksek gösterip, fiyatların düşük seyrine izin veriyorsa ora da devlet bitmiştir. Üretimi de üreticiyi de tekellerin kucağına atmıştır” dedi.
ALIMLARI TMO YERİNE FİSKOBİRLİK YAPSIN
TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “AKP İktidarını, üreticinin kazanacağı bir süreci destekleyecek bir tutum almaya davet ederek 35 TL altında bir fiyatın, ülke ekonomisi, fındık üretimimiz ve çiftçimiz için katlanılamaz olacağını ifade etmek istiyorum. Gerek döviz kurunda meydana gelen artış, gerek fındığa dünya genelinde talep göz önünde bulundurularak bir taban fiyat duyurulmasını bekliyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), fındık üreticisini bu piyasa koşullarında koruyamamaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı, TMO üzerinden değil Fındık Tarım Satış Kooperatifleri (FİSKOBİRLİK) üzerinden destekleme alımı yapılması üzerinde çalışma yapmak ve bu çalışmayı da Cumhurbaşkanı’na sunmak zorundadır” dedi. Kaynak: YeşilGiresun

YORUM YAP