DOLAR32,5341% 0.03
EURO35,0122% 0.3
STERLIN41,4472% 0.2
FRANG36,7950% 0
ALTIN2.434,27% -0,04
BITCOIN64.882,020.589
reklam

Enver Ünlü, İlçe Ziyaretlerine Doğankent’ten Başladı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Enver Ünlü, İlçe Ziyaretlerine Doğankent’ten Başladı
reklam

Iğdır Valisi iken Cumhurbaşkanlığı’nın son atama kararnamesi ile Giresun Valisi olarak atanan Vali Enver Ünlü, ilk ilçe ziyaretine Doğankent İlçesinden başladı.

Vali Ünlü, 21 Haziran Pazar günü Doğankent ilçesini ziyaret ederek, Kaymakamlık Makamında Doğankent Kaymakamı Tuncay Karataş’tan ilçe hakkında brifing aldı.

İlçe Kaymakamı Karataş, Vali Ünlü’ye Doğankent ilçesinin emniyet, asayiş, eğitim, tarım, enerji sektörü ve ekonomik girdileri hakkında bilgi verirken, yaylalarının yanı sıra Doğankent’in keşfedilmeye yeni başlanan; Rus Yolu, Dandı Kalesi, Doymuş Köyü Kemer Köprüsü gibi tarihi ve turistik mekanlarıyla da Karadeniz’de ve Giresun’da geleceğin turizm destinasyonlarından biri olma yolunda büyük aşama kat ettiğini aktardı.

Kaymakam Tuncay Karataş ve Belediye Başkanı Rüşan Özden ile daire amirlerinden ilçenin özellikleri ve dinamikleri hakkında bilgi alan Vali Ünlü, ilçenin birçok konuda yatırım eksiğinin giderilmiş olduğunu gördüğünü, eksik kalan veya sonradan ihtiyaç duyulan yatırım ve hizmetlerin de el birliği ile ilçeye kazandırılması için gayret göstereceklerini söyledi.

Vali Ünlü’ye, ilçenin eski adının Harşit olduğu, Birinci Cihan Harbi sırasında Doğankent ve çevresinde Ruslara karşı çok çetin mücadeleler verildiği, İlçenin, “Karadeniz’in Çanakkale’si” olarak lanse edilen “Harşit Savunması” ile dikkatleri üzerine çektiği bilgisi verilirken, Giresun’un işgale uğramamasındaki en büyük faktörün “Harşit Savunması”  olduğu ifade edildi. Bu savunmanın izlerinin günümüze kadar geldiği, bölgede birçok şehitliğin yanı sıra Ruslar zamanında yapılan taş döşeme yollar, mevziler ve kalıntıların da tarih, kültür ve doğa turizmini iç içe yapmaya müsait bir turizm destinasyonu oluşturduğu belirtildi.

Verilen bilgide; Cumhuriyetin ilk yıllarında, fındığa ve mısıra dayalı tarım, hayvancılık ve madencilik ağırlıklı bir ekonomiye sahip Doğankent’in son yıllarda enerji üretimi başta olmak üzere, tarihi, kültürel ve doğa turizmine yönelik ülkemizin ve bölgemizin kalkınmasına yönelik büyük bir atılım ve yatırım hamlesine geçildiğine dikkat çekildi.

Vali Ünlü’ye ilçe ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak yatırımlar hakkında verilen bilgilerde; Doğankent’in mükemmel bir görsel şölen sunan şelaleleriyle dikkat çektiği, son yıllarda yapılan çalışmalarla da bu doğal güzelliklerin değerlendirilmesi için ilçeye bağlı Doymuş Köyü ve Çatalağaç Köyü sınırları içerisinde kalan 51 hektar alanın “Harşit Tabiat Parkı” olarak ilan edildiği ve çalışmalara başlandığı bilgisi verildi.

Yine; İlçede zamana zaman maden araştırmaları yapılırken, Harşit Granit taşının da dünyanın sayılı kaliteli granit taşı olduğu ancak bunu yeterince ve doğaya zarar vermeyecek şekilde ekonomiye kazandırılamadığı, İlçe merkezinde bir tanesi yer altında olmak üzere iki tane Hidroelektrik Santralı (HES) bulunduğu, bir tanesi İlçe merkezinde olmak üzere iki tane de baraj gölü olduğu, bu göller sayesinde de ikisi Gümüşhane ili sınırlarında bir tanesi de Tirebolu ilçesinde olmak üzere ilçe ile bağlantılı 3 HES’in daha faal şekilde enerji üretimi yaparak ülke ekonomisine katkı sağladığı, İlçeni enerji üretim merkezi haline geldiği, buna bağlı olarak da İlçede enerji eğitimi veren Meslek Yüksek Okulu açıldığı bildirildi.

Vali Ünlü’ye İlçe halkının % 50 si geçimini tarımsal ürünlerden sağladığı bilgisi verilirken, bunun da en önemli kısmını fındık olduğu belirtilerek, arazinin meyilli olmasına rağmen her türlü tarımsal bitkinin yetişmesine müsait bir toprak yapısı olduğu, son yıllarda çay, projeli ceviz, kivi ve bodur kiraz yetiştiriciliğinin yanı sıra, halkın kendi ihtiyacını karşılamak maksadıyla mısır, fasulye ve patates gibi sebzeler de yetiştirdiği bilgisi aktarıldı. İlçeye özgü bir diğer ekonomik girdi sağlayacak üretiminde sabit arıcılık olduğu ve çiçek balının yanı sıra kestane balı da üretildiği ifade edildi.

YORUM YAP