Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR31,9436% 1.02
EURO34,6201% 0.86
STERLIN40,5269% 0.98
FRANG36,1930% 1.04
ALTIN2.123,42% 1,07
BITCOIN1.996.4042.48

Efsane Gelin Kayası ve Çevresi Temizlendi

Giresun Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, sorumluluk alanındaki 28 mahallenin yanı sıra,  şehrimizin tarihi ve turistik alanlarında da temizlik yürütüyor.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Efsane Gelin Kayası ve Çevresi Temizlendi

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun talimatları doğrultusunda Belediye Temizlik işleri Müdürlüğü ekipleri tarafından oluşturulan ekipler, tarihi, turistik ve kültürel mekânlar ile mesire yerlerini çöp ve atıklardan arındırıyor.

Bu kapsamda; Giresun’un ilgi çeken ve yerli yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği Mesudiye Köyü’ndeki ‘Gelin Kayası’nın çevresi temizlenirken, Gelin Kayası da tazyikli suyla yıkandı.

Vatandaşların bilinçsizce çöp ve çeşitli atıklarla kirlettiği alanı pırıl pırıl yapan ekipler, bölgenin kirletilmemesi konusunda da vatandaşları uyardı.

Belediye yetkilileri, vatandaşları çöplerini rastgele atmamaları konusunda uyararak: “Bizler temizlik konusunda elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Ancak vatandaşlarımızdan da bu konuda destek ve büyük hassasiyet bekliyoruz. Bu şehrin her bölgesi bizim. Ziyaret için gelecek olan misafirlerimizde kötü bir intiba bırakmamak için çevremizi kirletmemeliyiz. Unutulmamalıdır ki, turist önce temizliği ve çevre bilincine bakar.” dedi.

GELİN KAYASI EFSANESİ

Giresun’un Mesudiye köyünün Taşhan bölgesinde bulunan iki dev kaya, dik bir yamaçtaki fizik kurallarına aykırı duruşu nedeniyle halk arasında dolaşan efsaneler yüzünden Gelin Kayası olarak biliniyor. Metrelerce yükseklikte, bebeğini sırtında taşıyan bir kadın görünümünde olan Gelin Kayası, adını da bu benzerliğin getirdiği efsaneden alıyor.

Halk tarafından anlatılan efsaneye göre, “Güzeller güzeli genç bir kız, görücü usulü ile sevmediği bir erkek ile evlendirilmek isteniyormuş. Anne ve babasına karşı çok saygılı olan iyi kalpli kız buna itiraz edebilecek durumda değilmiş. İçten içe köyün başka bir delikanlısı ile hayatını birleştirmek, onunla evlenmek istiyormuş. Ama bunu ailesi ile paylaşmaktan da sıkılıyormuş, biraz da babadan korkuyormuş. Tanımadığı, sevmediği bir erkeğe verilmesine engel olamamış. Düğün tarihi gelmiş çatmış ve nihayet koca evine gelin olarak yolcu edilmiş. Gelin alayı önünde giden at üzerinde götürülürken içinden Allah’a dua edip yalvarmış: ‘Allah’ım, beni kötü koca eline düşürme, taş et dondur’ demiş. İyi kalpli gelinin duası kabul olmuş ve gelin alayının önünde, at üstünde taş oluvermiş.”

YORUM YAP