DOLAR32,5330% 0.7
EURO34,8895% -0.11
STERLIN41,5685% 0.56
FRANG36,4189% 0.71
ALTIN2.407,01% 0,67
BITCOIN66.945,76-2.171
reklam

Çiftlikten Sofraya Güvenilir Gıda İçin Denetimler Sürüyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Çiftlikten Sofraya Güvenilir Gıda İçin Denetimler Sürüyor
reklam

Tarım ve Orman Bakanlığınc Ülkemiz Genelinde Başlatılan Ürün Bazlı Gıda Denetim Seferberliği Kapsamında İlimizde 6 Günde 1.040 Denetim Gerçekleştirildi. Denetim seferberliği kapsamında; süt ve süt ürünleri üreten işyerleri ile takviye edici gıda üretimi yapan işyerleri, et ve et ürünleri üreten işyerleri, ekmek ve ekmek çeşitleri ile unlu mamul üreten işyerleri, kasap ve şarküteri ile bakkal, takviye edici gıda satış yerleri, aktarlar, market, büfe vb. işyerleri, okul kantinleri ve yemekhaneleri, lokanta, restoran, dönerci, fast-food vb. toplu tüketim yerlerine yönelik denetimler gerçekleştirilmiştir.  

Gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Tarım ve Orman Bakanlığımızın sorumluluğundadır. Bu kapsamda İlimizde güvenli gıdaya erişimin sağlanması, tüketici sağlığının en üst seviyede korunması, sektörde haksız rekabetin engellenmesi, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi amacıyla gıda denetimleri İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından hassasiyetle ve aralıksız olarak yürütülmektedir.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ordu İl Müdürü Kemal YILMAZ; “Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin talimatları ile gıda güvenilirliğini sağlamak ve farkındalığını arttırmak amacıyla 17-22 Şubat 2020 tarihleri arasında 81 ilde “Ürün Bazlı” gıda denetim seferberliği başlatılmıştı. Bu kapsamda ilimizde de yoğun çalışma başlatılmış ve İl/İlçe Müdürlülerimizde görevli 90 gıda kontrol görevlisinin katılımıyla resmi kontroller gerçekleştirilmiştir. ” dedi.

Gıda işletmelerine yönelik denetimler hakkında açıklamada bulunan Ordu  Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal YILMAZ, gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması noktasında azami bir hassasiyet gösterildiğini vurgulayarak, ” ilimiz genelinde 45 denetim ekibiyle 6 gün boyunca 1.040 denetim gerçekleştirildiğini, 20 işletmeye denetimlerde tespit edilen eksikliklerini gidermeleri için süre verildiğini, uygunsuzluk tespit edilen 8 gıda işletmesine de idari para cezası verildiğini,  Ayrıca satışa ve tüketime sunulan şüpheli gıdalardan  4 adet numune alındığını, süre verilen işletmelerin süre sonunda tekrar denetleneceğini ve eksikliklerini gidermeyen işletmelere yasal işlem uygulanacağını, alınan numunelerin analiz sonuçlarına göre işlem yapılacağını ifade etmiştir.

Resmi kontrollerde işyeri, gıda ve çalışan hijyeni üzerinde hassasiyetle durduklarını belirten İl Müdürümüz Kemal YILMAZ; ” Gerek yıl boyu yapılan resmi kontrollerde gerekse denetim seferberliği kapsamında yapılan kontrollerde; işyeri- gıda-çalışan (personel) hijyeni, Gıda İşletmelerinin bina, altyapı ve ekipman gereklilikleri, Genel ve özel Hijyen Koşulları, Gıdanın Taşınması için gereklilikler, Su Tedariki, Haşere ve Kemirgen Kontrolü, Soğuk Zincir (Ürünlerin muhafaza sıcaklıklarının sağlanması), Gıdanın ambalajlanması ve paketlenmesine ilişkin gereklilikler, Personel eğitimi, Gıdaların Etiketlerinin Etiketleme Mevzuatına uygunluğunun kontrolü, Hazır ambalajlı gıdaların Son Tüketim Tarihlerinin kontrolü, ürünlerin izlenebilirliğinin sağlanması, İşletme Kayıt ve Onay belgelerinin kontrolü vb. hususlara ağırlık verildiğini belirterek, kendi çocuklarımız için uygun görmediğimiz gıdaların üretimi, sunumu ve tüketimine müsaade etmediklerini ve etmeyeceklerini vurgulamıştır.

İl Müdürü Kemal YILMAZ, “İl Müdürlüğü olarak numune alımlarında gıdalardaki insan sağlığını riske eden kriterler ile taklit ve tağşişe yönelik tespitler üzerinde ağırlıklı olarak durulmakta olduğunu, taklit ve tağşiş yapılabilecek ürünler dahil 2020 yılı için en az 390 adet gıda numunesi alımı planlandığını ve resmi kontrollerin aynı hız ve kararlılıkla sürdürüleceğini ifade ederek; Vatandaşlarımızdan gelecek geri bildirimleri de son derece önemsiyoruz. Alo 174 Gıda  Hattını, herhangi bir uygunsuzluk, usulsüzlük olduğunu düşündükleri her durumda hemen kullanmaları noktasında tüm tüketicilerimize  çağrıda bulunuyoruz. ” diyerek sözlerini tamamlamıştır.

YORUM YAP