DOLAR32,5900% 0.34
EURO34,8687% 0.36
STERLIN40,6316% 0.06
FRANG35,8626% 0.71
ALTIN2.507,65% 0,93
BITCOIN2.125.5441.805

Çanakçı Halkı HES Direnişinde

Çanakçıya yapılacak 5.HES için bir araya gelen Çanakçı Halkına Giresun çapında destek yağdı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Çanakçı Halkı HES Direnişinde

Çanakçı’ya bağlı Akköy’de yapılan basın açıklamasına Çanakçılılar yanında, siyasi partilerden, sivil toplum örgütlerinden ve basın dünyasından büyük ilgi oldu. Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı ve Anka Ajansı temsilcilerinin de katıldığı açıklamaya yerel medya da ilgi gösterdi.

CHP il Genel Meclisi Üyesi Ömer Cebeci burada yaptığı açıklamada “Bu Çanakçı’ya kurulacak 5. HES’tir, 2 tane daha olduğu söyleniyor. Tünel uzunluğu 6 km bu 6 km’lik arada suyun çok az bir miktarı can suyu olarak bırakıldığı için doğaya mineral akışı kesiliyor tüm canlılar bundan etkileniyor fındık arazilerinde ise verimin düştüğü bilimsel olarak tespit edilmiştir yine değerli arkadaşlar HES tünellerinin altından geçtiği köylerde arazilerin taban sularının çekildiği köylerde su kaynaklarının yok olduğu bilimsel olarak da tespit edilmiştir dolayısıyla HES’ler florayı doğal hayatı börtü böceği ve arıların bal verimini dahi etkilemektedir. 

Teknolojinin gelişimiyle dünyada ve ülkemizde artık yenilenebilir enerjilere geçiş başlamıştır. Dünyada ve ülkemizde rüzgâr ve güneş enerji santrallerine geçiş hız kazanmıştır. 5 veya 10 yıl sonra artık HES’lerin üretimi maliyetli daha ucuz enerjiye geçiş yapacağız belirli KW’tın altında kalan hislerden vaz geçiyoruz. Peki, o zaman bu HES’lerin doğaya derelere canlı hayata floraya verdiği zararlar ne olacak nasıl tamir olacak? Doğaya insana börtü böceğe verilen bu zarara değecek mi? Bırakalım dereler özgürce çağlasın bırakalım ki yıllar sonra gelecek kuşaklar bizi yargılamasın” dedi. 

Karabörk haber sitesi sahibi İbrahim Cirit yaptığı açıklamada Çanakçı halkı bugün burada devletine karşı gelmeden yapılan işin yanlış olduğunu belirten yasal bir gösteri yapıyor. Sivil toplum kuruluşlarının önderliğinde halkın ve siyasi partilerin de katılımıyla yasalara saygılı bir şekilde bir iradesini gösteriyor. Çanakçı’da 15 km’ye 4 tane HES yapıldı. Beşincisi yapılmak isteniyor. Derelerde eskisi gibi su kalmadı buraya yapılacak yeni bir HES suyumuzu tünele bağlayacağı için coğrafyanın değişmesinden korkuyoruz. Deredeki canlılığın azalmasından korkuyoruz. Bu yeşil coğrafya bu su sayesinde oluyor. Biz derelerimizin kurutulmasını ve bu doğanın bozulmasını istemiyoruz. Bu yüzden bu kadar HES yeter diyoruz. Buradan para kazanılabilir ama bu paranın daha fazlasını harcayarak bu doğa tahribatını geri getiremeyiz. İş işten geçmeden bu projeden vaz geçilmesini istiyoruz” dedi.

Öğleden sonra başlayan basın açıklaması yağmurun da etkisiyle bir saat içinde bitirildi. Açıklamaya İyi Parti MYK Üyesi Ünzile Yüksel, İyi Parti İl Başkanı Abdülkadir Eroğlu, Çanakçı Belediye Başkanı Tuncay Kasım, STK başkan ve yöneticileri ve kalabalık bir topluluk katıldı.

Haber: İbrahim Balcıoğlu 

YORUM YAP