DOLAR32,7878% 1.53
EURO35,1602% 0.53
STERLIN41,6058% 0.85
FRANG36,8443% 1.98
ALTIN2.457,99% 2,80
BITCOIN66.587,030.624
reklam

Bu Rençper Bu Acıyı da Yener

Tirebolu Bada Köyünden Atılay Denizaltısı gemisinde şehit olan güverte eri Halil Küçük’ün babası Şaban Küçük’ün mektubu gün yüzüne çıktı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Tirebolu Bada Köyünden Atılay Denizaltısı gemisinde şehit olan güverte eri Halil Küçük’ün babası Şaban Küçük’ün mektubu gün yüzüne çıktı.

Konuyla ilgili olarak tarih araştırmacısı ve Giresun dostu Dr. Selim Erdoğan’ın sosyal medya ortamında yaptığı paylaşımda “Deniz Harp Tarihi ve Strateji Uzmanı Murat Açmuz’un (Twitter: @muratacmuz) bu paylaşımı insanın yüreğini deler geçer…

“14 Temmuz 1942 tarihinde sonsuz karakola intikal eden TCG Atılay Denizaltısında kaybettiğimiz 39 denizaltıcıdan biri de Tirebolulu Güverte Er Halil Küçük.

Elim olay sonrasında Halil’in babası Şaban Küçük, kendisine gönderilen taziye mektubuna verdiği cevapta şöyle diyordu:

‘…dört harbin hatıralarını vücudunun muhtelif yerlerinde saklayan bu ihtiyar rençper bu acıyı da yener” denildi.

Şaban amcanın kendisine oğlunun şehadet belgesi verildiğinde bakanlığa verdiği cevabı sizler için çözümledik.

“Milli Müdafaa Vekâleti Deniz Müsteşarlığına

ANKARA

Aziz General

14 Temmuz Günü verilen bir vazifeyi ifa ederken bir daha su yüzüne çıkamayarak ihrazı şehadet eden oğlum Halil’in şehadetinden dolayı olan taziyenize teşekkür ederken vatan ve millet uğrunda yetmiş yılın mihnet çizgilerini alnında taşıyan ve yıllarca toprakla güreşen onu yenen başta ecdadından tevarüs ettiği askerlik ruh ile dört harbin hatıralarını vücudunun muhtelif yerlerinde saklayan bu ihtiyar rençper bu acıyı da yener. Yetiştirmekte olduğum diğer yedi evladım ile vatan için verilecek en ufacık vazife uğruna koşmaya ve fedayı cana amade olduğumu da arz eder aziz milletinin sağlık ve selametine dua ederek sizin ve diğer büyüklerimizi başımızdan eksilmemesini ulu tanrıdan diler bilvesile saygı ve hürmetlerimi sunarım.

Atılay Denizaltısı gemisinde şehit olan güverte eri Halil Babası Şaban Küçük Tirebolu Bada Köyü” Kaynak: İbrahim Balcıoğlu

YORUM YAP