DOLAR32,2511% 0.14
EURO35,0023% 0.27
STERLIN41,0886% 0.43
FRANG35,2346% 0.08
ALTIN2.418,47% 0,36
BITCOIN69.169,992.748

Arıcılık ve Arı Ürünleri Kurslarına İlgi Artıyor

Trabzon Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz, Ortahisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğümüz ve Ortahisar Belediyesi işbirliği ile Ortahisar Belediyesi ve Endüstri Meslek Lisesi konferans salonlarında Mart-Nisan ve Haziran 2021 ayları içerisinde açılan arıcılık kurslarına yoğun ilgi gösterildi.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Arıcılık ve Arı Ürünleri Kurslarına İlgi Artıyor

Pandemi tedbirleri kapsamında, Sosyal mesafe kuralları çerçevesinde dizayn edilen salonda açılan 3 adet kursta 14 ü bayan olmak üzere 215 kursiyer belge almaya hak kazandı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Cahit GÜLBAY; Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Erol SAYIN, Ortahisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Orhan GENÇ ve HEM Müdür Yardımcısı Turan YILDIZ Arıcılık kursunu ziyaret ederek kursiyerlerle bir süre sohbet ettiler.

İl Tarım ve Orman Müdürü Cahit GÜLBAY kursiyerlere hitaben yaptığı konuşmada; Arıcılığın hem ülkemiz hem de bölgemiz için çok önemli bir tarım kolu olduğunu Özellikle pandemi döneminde arıcılığa ve arı ürünlerine olan ilginin dahada artması sebebiyle arıcılık kurslarına yoğun bir ilgi duyulduğunu dile getirdi.

İl Müdürü Cahit GÜLBAY; Ayrıca; arıların insan yaşamındaki ve tarımsal üretimdeki önemine vurgu yaparak; tüketicilerin sağlıklı beslenme ve şifa için satın aldıkları arı ürünlerinin üretiminde hijyen kurallarının çok önemli olduğunu kalıntısız sağlıklı üretim konusunda her türlü hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini işaret ederek tüketicilerin mutlaka markalı, barkotlu ambalajlı ürünleri tercih etmeleri gerektiğini söyledi. Arıcılarımızın ürünlerini yönetmelik gereği mutlaka marka almak suretiyle tüketiciye sunmaları gerektiğini belirterek, bu konuda Bakanlığımızın da desteği ile Trabzon Arı Yetiştiricileri Birliği bünyesinde bal dolum tesisi kurulduğunu bu tesiste tam tahlilleri yapılmış ürünlerin gerek özel gerekse birliğin markasıyla bal dolumunun yapılabildiğini söyledi. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığımızın arıcılara yaptığı desteklemeler hakkında bilgi veren İl Müdürü Cahit GÜLBAY; açılan arıcılık kursunun faydalı bir kurs olduğunu ve gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade ederek emeği geçenlere teşekkür etti.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise konuşmasında eğitim konusunda her türlü desteğe açık olduklarını ifade ederek katılımcılara ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Ortahisar Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Orhan GENÇ yaptığı konuşmada Halk Eğitimi Müdürlüğü olarak Hayat Boyu Öğrenme projesi kapsamında açtıkları kurslara değinerek, eğitim için ellerinden gelen tüm imkânları seferber ettiklerini ve eğitim için Kurumlarla işbirliği yaparak çalışmalarını yürüttüklerini söyledi. Arıcılık kursunun Hayırlı olmasını dileyerek açılmasında emeği geçenlere ve kursiyerlere teşekkür eti.

Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü çalışanlarından Zooteknist Hüseyin Rami TÜRKER ve Tekniker Muzaffer KARABAYIR’ ın eğiticiliğini yaptığı arıcılık kurslarında kursiyerlere; teknik arıcılık, arıcılıkta mevsimsel bakım işlemleri,  hijyen ve kalıntısız arı ürünleri üretim teknikleri,  başta bal olmak üzere arı ürünlerinin kullanımı ve muhafazası konularında eğitim verilmiştir.

Arıcılık kursuna katılan kursiyerler kursun çok faydalı olduğunu, kurs sonucunda aktif arıcılık yapmasalar bile; arıcılıkta kaliteli üretim, bilinçli tüketim başta olmak üzere, arıların ilginç yaşamlarını ve geleceğimiz için önemini öğrendiklerini söyleyerek kursun açılmasında katkısı olanlara teşekkür ettiler.

YORUM YAP