DOLAR32,8221% 0.01
EURO35,2260% -0.11
STERLIN41,6982% -0.13
FRANG36,8067% -0.05
ALTIN2.489,39% -0,01
BITCOIN64.995,010.17
reklam

Alucralı Kahraman Penbe Hatun

47. Alay Çavuşu Kurtuluş Savaşının mücahide askeri ve Giresun gönüllü alayının sancak çavuşu Penbe Hatun Araştırmacı yazarımız tarafından gün ışığına çıkarıldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Alucralı Kahraman Penbe Hatun
reklam

Alucra ilçemiz ve Karadeniz bölgesini kapsayan illerin tarihçesinin bilinmeyen yönlerini gün ışığına çıkarması ile tanınan yazar Murat Dursun Tosun’nun son çalışmasında var olan fakat bilinmeyen kahramanımız Giresun Gönüllü Alayı Sancaktar Çavuşu Penpe Hatun’u kaleme aldı
Yazar Tosun’dan edindiğimiz bilgilere göre Alucra (Gicora) karyesi Asil Türk soyu Ali Sofuoğulları sulalesinden olan Penbe Hatun 56 yaşında silah kuşanıp Giresun ilimizden gönüllü olarak vatanımızı müdafa etmek ve İstiklal ve Hürriyet aşkı ile savaşa katılmış..
Afyonkarahısarı muhaberelerinde mavzeriyle Çalı (Nilifer -Bursa) civarında harbe katılmış bir cengaver Türk anasıdır.Penbe ananın katıldığı harpte kahramanlara yakışır şevk ve tevazu içinde savaştığı dönemin gazetelerinde başlıklar ile yer almış. Harpte sekiz yerinden yaralanan Kahramanımız Penbe Hatun yeğeninin evinde misafir kalıp yaraları iyileşince tekrar cepheye gider.
İstiklal-i milli için Arslan kesilen Türk bütün dünyaya, bütün dünya milletlerine ve tarihe son mücahedesiyle mu’cib (hayrete düşüren) harikalar ve mucizeler hediye etmiştir. Hiçbir millet hiçbir davası uğruna erkeklerinin yanında analarının ve kadınlarının bile Arslanlar gibi döğüştüğüne şahit olmamıştır. İstiklal ve hürriyet aşkı için Türk’ün bu son cidaline Kara Fatmalar, Ayşeler, Emineler gibi cengâver Türk anaları katıldı ve mücâhedemiz tarihinde misli görülmemiş ulvi ve mukaddes bir harp oldu. Anadolu’da yâdı dillerde dolaşan bir cengâver Türk anası vardır ki; ismi Penbe Hatun’dur.
47. Alay Kumandanı Kaim-makam (Kaymakam-Yarbay) Osman imzasıyla böyle şanlı bir asker vesikası var. Zirde (aşağıda) künyesi muharrer (yazılı) Penbe Hatun Nisan (1)338 (Nisan 1922) tarihinde Giresun’dan gönüllü olarak hareket etmiş ve alayın birinci taburuyla mücâhede-i milliyemize iştirak etmiştir. Mezbure yiğit bir erkek ve faziletli bir asker gibi harbin yorucu müzâhamesine (zahmetine) rağmen bıkmak bilmeyerek vazife-i vataniyyesini ifa eylemiştir. Zaferle nihayet
bulan dava-yı millide mezburenin de ufak bir hizmeti sebkat ettiğini (geçtiğini) işbu vesika-i şükranla yâd ederim. Mücahidemiz başında siyah bir örtü, sırtında haki renkli bir palto, boynunda bir asker çantası omuzunda da şanlı bayrağımız vardır. Penbe Hatun bir Yunan zabitini esir etmiş ve kılıcıyla eldivenlerini hatıra olarak saklamıştır.
O döneme ait diğer haberde de belirtildiği üzere kendisi Giresun Gönüllü Alayının Sancak Çavuşudur. Sakarya Meydan Muharebesi ve Kurtuluş Savaşına katılmış, düşmanın İzmir’de denize dökülmesine şahit olmuştur. Haberde belirtildiği üzere Bursa civarında da savaştığı anlaşılmaktadır. Asker pantolonu ve ceketi, başındaki siyah örtüsü ile bayrak elinde, kılıcı belinde askerin önünde gittiği rivayet olunmaktadır. Sekiz yerinden yaralanmasına rağmen iyileşince yine cepheye koşmuştur.1 Askeri gayretlendirmek için oğullarım seslenişi ile de hatırlanmaktadır.
Haber : Yavuz Kayacık

YORUM YAP

Hasan mutlu22 Mart 2021 / 23:55Yanıtla

Yazilariniz için teşekkürler