DOLAR32,2563% 0.07
EURO34,8890% -0.44
STERLIN41,0445% -0.34
FRANG35,3275% -0.02
ALTIN2.424,12% -0,93
BITCOIN67.379,95-1.457

Alucra Ozan Arif Adını Yaşatacak mı?

13 Şubat 2019 günü Hakkın rahmetine kavuşan günümüzün Dede Korkut’u Ozan Arif Şirin adı Samsun Atakum ve Ankara Yenimahalle ilçelerinde bulunan parklara verilirken Ozan Arifin Ata toprağı…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Alucra Ozan Arif Adını Yaşatacak mı?

13 Şubat 2019 günü Hakkın rahmetine kavuşan günümüzün Dede Korkut’u Ozan Arif Şirin adı Samsun Atakum ve Ankara Yenimahalle ilçelerinde bulunan parklara verilirken Ozan Arifin Ata toprağı ve doğduğu Alucra İlçesinsindeki duyarsızlığına dur diyen Araştırmacı Tarih yazarı Recep Akın Ozan Arif adını mevcut olan park yada yeni kurulacak olan ilk mahalleye verilmesi hakkında teklifini belirten dilekçesini Alucra belediyesine teslim etti.
Ülkücü Camianın Dede Korkut’u olarak bilinen Ozan Arif Şirin’in vefatından 18 gün sonra 31 Mart 2019 tarihinde yerel seçimler yapılmış ve yerel seçimde belediye başkanlığı mazbatalarını alan Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve Samsun Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci Ozan Arif’in vefatının ardından geçen 30 gün sonra 12 Nisan 2019 tarihinde Ankara ve Samsun’da bulunan parklara adını verdiler.
Cumhuriyet Halk Partili belediyeler tarafından Ozan Arif Şirin’e ahde vefa örneği sergilenmesi bazı kesimler tarafından takdirle karşılanırken memleketi Alucra ve Giresun bu konuda gereğini neden yapmadı sorusunu tekrar gündeme getirdi.
Alucralı Araştırmacı Yazar Recep Akın sosyal sorumluluk dahilinde üstlendiği bu görev için daha önce yapmış olduğu acıklamada “Samsun Atakum ve Ankara Yenimalle ilçelerinde Ozan Arif Şirin adı parkların isimlerinde yaşatılırken malesef kendi ilçesi, memleketinde Alucra’da adını yaşatacak, bir isim verilecek yer bulunamadı. Vefa, dostluk, hemşericilik, Ozan’a, sanata, kültüre saygı Alucra’da bu kadar. Burada Ozan Arif, değerinden hiçbir şey kaybetmez. Kaybederse makam korkusu ile yerinden olmak istemeyenler kaybeder ve tarihte isimleri vefasız olarak anılır. Makamlar hiç bir tarihte ve yerde baki olmamıştır. Her şey unutulur da, işte bu vefasızlık hiç bir zaman unutulmaz” diyerek sitemini dile getirmişti.
Sitemle yetinmeyen Araştırmacı Tarih Yazarı Recep Akın 17.6.2021 tarihinde Alucra Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne verdiği dilekçede Ozan Arif adının park yada yeni kurulacak ilk mahalle adının konulması teklifini sundu.
Haber : Yavuz Kayacık

YORUM YAP