Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR30,9832% 0.23
EURO33,4876% 0.1
STERLIN39,1108% 0.16
FRANG35,1957% 0.32
ALTIN2.020,04% 0,40
BITCOIN1.599.314-2.032

Altı Şehitler Köprüsü Ulaşıma Açıldı!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Altı Şehitler Köprüsü Ulaşıma Açıldı!

Tirebolu-Doğankent Karayolu üzerinde yapımı tamamlanan köprünün açılışı 30 Aralık Çarşamba günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu ve Giresun Valisi Sayın Enver Ünlü’nün katıldığı bir törenle açıldı.

Giresun’da 22 Ağustos’ta yaşanan selde Tirebolu-Doğankent karayolu üzerinde 5’i asker biri iş makinesi operatörü 6 kişinin menfezin çökmesi sonucu şehit olduğu yerde yapılan Muttab Köprüsü’nün açılışında bir konuşma yapan Bakan Karaismailoğlu “Maddi ve manevi büyük kayıplar yaşadık. Kaybettiğimiz insanlarımız için yüreğimiz yandı. Buradan hepsine bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yüce Rabbim, bir kez daha öyle bir günü ülkemize ve Giresun’umuza göstermesin, çeşitli kurumlarımızdan 3 bin 700’e yakın personel ve bin 264 araç ile çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüp 172 vatandaşımızı hamdolsun sağ-salim kurtarmıştık. Giresun il genelindeki, 755 kilometrelik yol ağımızın 316 kilometresi sel ve heyelandan dolayı etkilenmişti. Sel felaketinin ardından, hasar gören ana arter yollarımızın tamamını tekrar ulaşıma açtık. Kapanan 118 köy yolunun tamamını en kısa sürede kullanılır hale getirdik” dedi.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU “KÖPRÜMÜZÜN ADINI DA ‘ALTI ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ’ OLARAK BELİRLEDİK”

Bakan Karaismailoğlu, menfezin bulunduğu yere fore kazık yöntemiyle 27 Ekim’de başlayan 93 metre uzunluğunda, 22 metre yüksekliğindeki köprünün yapımının 2 ay gibi bir sürede tamamlandığını kaydederek “Selde hasar gören Tirebolu-Doğankent Yolu ve yolun 9. ile 10. kilometreleri arasındaki menfezin yıkılması ile can ve mal emniyeti tehlikeye düşmüştü. Yıkılan menfezin yerine modern bir köprü yapmak üzere 27 Ekim 2020 tarihinden itibaren çalışmalara başladık. Allah’a hamdolsun, verdiğimiz sözü tutmak nasip oldu. 2 ay gibi kısa bir sürede köprünün tüm imalatlarını tamamlayarak, halkımızın hizmetine açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Burada şehit olan kahraman askerlerimiz Jandarma Uzman Erdem Çıtır, Jandarma Uzman Onur Kıran, Jandarma Uzman Burak Tok, Jandarma Uzman Aykut Variyenli, Jandarma Uzman Sami Yılmaz ve greyder operatörü Ali Akbulut kardeşlerimizin gösterdikleri cesaret ve fedakarlığa minnet göstergesi olarak köprümüzün adını da ‘Altı Şehitler Köprüsü’ olarak belirledik” diye konuştu.

VALİ ÜNLÜ “ 76 GÜN BOYUNCA TÜRKİYE GENELİNDEN GELEN ALANINDA DENEYİMLİ BİN 554 KİŞİ İLE BİRLİKTE ARAMA KURTARMA FAALİYETLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Törende konuşan Vali Ünlü “22 Ağustos 2020 tarihinde, 50 yıldır böyle bir yağışın yaşanmadığı söylenen Giresun ilimizde meydana gelen sel felaketi sonucunda; Dereli, Doğankent ve Yağlıdere ilçelerimiz başta olmak üzere ilimizde büyük bir afet yaşanmasına sebep olmuştur.  Yaşanan afet sonucunda; 5 jandarma personelimiz ve 10 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 47 vatandaşımız yaralı olmak üzere 219 vatandaşımız da sağ olarak kurtarılmıştır.

Afet sonrasında 76 gün boyunca Türkiye genelinden gelen alanında deneyimli Bin 554 kişi ile birlikte arama kurtarma faaliyetleri gerçekleştirilmiş, bu çalışmalar sonucunda ise 5’i Jandarma personeli ve 6’sı sivil olmak üzere 11 vatandaşımızın cansız bedenlerine ulaşılmıştır. Merkez İlçe Çaldağ mevkiinde 2, Espiye ilçesinde 1, Tirebolu-Doğankent yolunda 1 olmak üzere toplamda 4 kişi hala kayıptır. AFAD İl Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından arama kurtarma faaliyetleri devam etmektedir.

Burada, üzerinde bulunduğumuz Muttab Köprüsü’nün olduğu yerde bulunan menfezde 22 Ağustos tarihinde yağan aşırı yağışlar sonucunda çökmüş, 5 Jandarma personelimiz ile 1 Greyder operatörümüz şehit olmuştur. Selde hayatını kaybeden Şehit Jandarma personellerimizin tamamına yapılan arama-kurtarma çalışmaları sonucunda ulaşılırken, kaybolan Greyder operatörümüz ise tüm aramalara rağmen bulunamamıştır.

22 Ağustos sel felaketinin hemen akabinde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile birlikte; İçişleri, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman, Ulaştırma Bakanımız Sanayi ve Teknoloji Bakanlarımız başta olmak üzere kabinedeki bakanlarımızın yarısı ilimize gelerek çalışmaları bizzat takip etmişlerdir” diyerek, çalışmalara katılan ve katkısı olan herkese teşekkür etti.

VALİ ÜNLÜ “AFETİN YARALARINI SARACAK ÇALIŞMALAR ANINDA BAŞLATILDI”

Ulaşıma kapanan yolların kısa zamanda ulaşıma açılarak, afetin yaralarını saracak çalışmaların anında başlatıldığını söyleyen Vali Ünlü “Sayın Bakanımızın bizzat takip ve talimatları sonucunda Tirebolu-Doğankent yolundan ulaşımı eski yol güzergâhından geçici olarak sağladık. Yıkılan 8 köprünün yerine yenilerinin yapılması için çalışmalara başlandı. Karayolları ağımızdaki yollarda afetin izleri hızla sarılırken, afetten etkilenen İl Özel İdaremiz yol ağındaki grup yollarının bakım ve onarımı afetin büyüklüğü nedeniyle Karayolları Bölge Müdürlüğümüz tarafından yapılacaktır. Bu hususta da burada huzurlarında Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum.

Afetin yaralarının sarılması için AFAD aracılığıyla ilimize tahsis edilen 63 Milyon 950 Bin TL acil yardım ödeneğini ve 4123 Sayılı Kanun kapsamında altyapı hasarlarında kullanılmak üzere gönderilen 168 Milyon 160 Bin TL ödenekle birlikte ilimize gelen toplam ödenek ve yardımlar toplamı 326 Milyon 425 Bin 926 TL dir” ifadelerini kullandı.

Protokol konuşmaları sonrasında köprünün açılış kurdelesi İl Müftüsü Muhittin Oral tarafından yapılan duanın ardından kesildi. Daha sonra Türk Bayrağı asılan köprünün isminin bulunduğu levha Bakan Karaismailoğlu tarafından indirildi.

Bakan Karaismailoğlu, tabelanın üzerinden alınan Türk Bayrağını 3 kere öperek Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Erhan Demir’e teslim etti. Köprü ve tabela açılışından sonra Bakan Karaismailoğlu, Vali Ünlü ve beraberindekiler tabela önünde hatıra fotoğrafı çektirerek, hep birlikte köprüde incelemelerde bulundu.

Törene Bakan Karaismailoğlu ile birlikte; Vali Enver Ünlü, Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk, Kadir Aydın ve Sabri Öztürk, Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Erhan Demir, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan ve il protokolü katıldı.

 

 

YORUM YAP