DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN67.017,401.267

2. Giresun Kitap Fuarı Açıldı

Giresun Belediyesi tarafından ikincisi düzenlenen kitap fuarı açıldı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
2. Giresun Kitap Fuarı Açıldı

Gümrük binasında açılan Kitap Fuarı 9 gün sürecek ve 19 Aralık’ta sona erecek olup, her gün 10.00-20.00 saatleri arasında açık kalacak. Fuarda 21 ulusal ve 41 Giresunlu yazarın yanı sıra 74 ulusal yayınevi Giresunlu kitapseverlerle buluşacak. Etkinlik takvimi süresince söyleşi ve imza günleri de düzenlenecek.

Açılışta konuşan Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, göreve geldikleri günden bugüne kadar okumaya, kitaplara ve kitapları şehrin merkezinde tutmaya özen gösterdiklerini söyledi.

Başkan Şenlikoğlu, belediye olarak ‘Benim şehrim okuyor’ etkinliğini başlatıp her Salı şehrin göbeğinde vatandaşlarla ile birlikte kitap okuduklarını anlatarak: “Bilgi evimizde bir kütüphane oluşturduk ve çocuklarımızın kitaplara erişimini sağladık. Bilgi evlerini çoğaltarak mahallelerimizde kütüphanelerimizi artırmayı hedefliyoruz. Giresun Mekân gibi tesislerimizde oluşturduğumuz kütüphaneler ile gençlerimizi kitapla buluşturmaya gayret ettik. 

Güre Mahallemizde yaptığımız çalışmamız ile gençlerin ve özellikle üniversite öğrencilerimizin hem kitapla hem de kültürel etkinliklerle bir araya geleceği bir mekânı yakın zamanda hizmete sunacağımızın da müjdesini buradan sizlerle paylaşmak isteriz.

2020 Ocak ayında ilk kitap fuarımızı gerçekleştirerek 50 bin vatandaşımızı kitaplar ile ve yazarlarımız ile buluşturduk.  Okuma yazmayı yeni öğrenmiş çocuklarımızdan, edebiyat tutkunu olan büyüklerimize kadar her kesimi ve yaş grubunun kitap kokusunu içine çekebilmesini sağladık. Yazarlık okulu ve her ay bir kitap okuma etkinlikleri ise kitap okumanın önemini vurgulamaya çalıştık” dedi.

Giresun Belediyesi Kültür Yayınlarını kurarak şehrimizin tarihine, kültürüne, insan hikayelerine ışık tutmayı hedeflediklerini bildiren Şenlikoğlu şöyle devam etti:

“Bunun için Kültür Yayınlarından birbirinden değerli yazarlar ile çalışarak 3 kitabımızı Giresun Kültürüne kazandırdık. 3 kitabımızın ise çalışması devam ediyor. Bu eserler şehrimizin geleceğine bırakacağımız en değerli miraslardan olacaktır.

Ne mutlu ki bu sene ikincisini gerçekleştireceğimiz kitap fuarını tekrar açıp siz sevgili kitapseverler ile buluşturuyoruz. Kitap fuarımızda 9 gün boyunca birbirinden kıymetli 21 ulusal ve 41 Giresunlu yazarımızı ağırlayacağız. 74 ulusal yayınevinin katıldığı fuara bu sene de çok sayıda katılımın olacağını düşünüyoruz.

Her kitap yeni bir hayat sloganı ile yola çıktığımız 2. Kitap fuarımıza tüm Giresunluları buradan tekrar davet ediyorum. Fuarımızın sadece şehrimize değil bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.

Ayrıca, içinde bulunduğumuz binanın yapılmasında büyük katkıları olan AK Parti Genel Başkan Yardımcımız, değerli Bakanımız Sayın Nurettin Canikli’ye çok teşekkür ediyorum. Bu binanın fuaye alanını ve konferans salonunun yer aldığı bir üst katı belediye olarak alıyoruz. Devir için kurumlar arasında gerekli protokol hazırlanıyor ve kısa sürede imza altına alınacak. Giresun’umuza hayırlı olmasını diliyorum”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli de, açılışta yaptığı konuşmada: “Öncelikle kitap fuarını düzenleyen Giresun Belediye Başkanımız kardeşim Aytekin Şenlikoğlu’na da teşekkür ederim. Giresun’da ve ülkemizde gençlerimizin olaylara edebi bakabilme, yorumlayabilme ve değerlendirebilme yeteneğinin kazandırılması ve geliştirilmesi gerekir. Bunlar da bizim görevlerimizden biri. Bu durum eksik olduğu zaman hayatın içinde insanın bir yönü her zaman eksik kalıyor. Çünkü bu insanın yaratılışına fıtratına uygun beslenmesi gereken sürekli olarak üzerine konulması gereken önemli bir alan.

Biraz ihmal ettiğimiz anda insanın hayatında bir dengesizlik ortaya çıkıyor. Bu da toplumların sosyal hayatının ilerlemesini yanlış yöne kanalize ediyor ya da kötü sonuçlar ortaya koyuyor. Bu nedenle konuya çok önem ve değer vermemiz gerekiyor. Tüm Giresunluları kitap fuarımıza davet ediyorum” dedi.

YORUM YAP