Şahin: Bu Fiyatı Kabul Etmiyoruz!

Yayınlanma Tarihi :

Millet ittifakı adına basın açıklamasını Cumhuriyet Halk Partisi Ordu İl Başkanı Attilla Şahin yaptı. Şahin açıklamasında: “Fındık üreticimiz bu fiyat açıklamasıyla âdete açlığa mahkûm edilmiştir” dedi.
DAĞ FARE DOĞURDU
Cumhuriyet Halk Partisi Ordu İl Başkanı Attilla Şahin: “Nihayet fındık fiyatı Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı.  Açıklanan fiyata göre; dağ fare doğurdu. Buradan AKP’li yöneticilere sesleniyorum. Hani fındık sizin namusunuzdu. Fındık üreticimiz bu fiyat açıklamasıyla âdete açlığa mahkûm edilmiştir.
ÜRETİCİ BIRAKIN GEÇİNMEYİ, MALİYETİNİ BİLE KARŞILAYAMAMAKTADIR
Hepimizin bildiği gibi Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanlığı’nın hazırladığı maliyet raporuna göre ilimizde kg başına fındık maliyeti 27 TL’dir. Açıklanan rakam ise 26.5 TL’dir. Açıklanan rakamla üretici bırakın geçinmeyi, maliyetini bile karşılayamamaktadır. Açıklanan bu fiyatla Giresunlu üretici maliyetine, Ordulu ve diğer üreticiler maliyetinin altına yani zararına fındıklarını satmak zorunda kalacaklardır. Cumhurbaşkanı fiyat açıklaması yaparken adeta aklımızla alay etmektedir.
KÜLLİYEN YALANDIR
Her üretici fındığını tüccara ya da Toprak Mahsulleri Ofisi’ne veya eskiden FİSKOBİRLİK’e götürdüğünde randımanı kırılırdı ve her bir randıman için fiyat farkı uygulaması fındık var olduğundan beri yapılan bir uygulamadır. Sanki Cumhurbaşkanımız bu açıklama ile Müjde dağıtıyormuş gibi her randıman başına fiyat artışı olacak demektedir. Alan bazlı destek açıklaması ile kilogram başına 2 TL destek verdiğini söylemektedir ki sevgili dostlar külliyen yalandır.
KURAKLIK NEDENİYLE REKOLTE BEKLENİLENİN ALTINDA GERÇEKLEŞMİŞTİR
Tam 8 yıldır dekar başına 170 TL alan bazlı destek verilmektedir. Eğer siz dönemde 85 kilo fındık elde ediyorsanız, 170 lira evet doğru 2 lira destek verilmektedir. Dekar başına 170-200 kilogram fındık elde eden bir fındık üreticisi için alan bazlı destek karşıya gelmektedir. Bakın benim fındık bahçem için 1 TL. Yani Cumhurbaşkanı adeta aklımızla alay etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti bütçesinin %2’si tarım üreticisine destek olarak verilmelidir. Ne hikmettir ki tam 8 yıldır sanki bütçede artış olmamış gibi bu 170 TL aynen devam etmektedir. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Bir diğer hususta rekolte hakkında arkadaşlar.  Hepimiz çok iyi biliyoruz Şubat Mart Nisan aylarında gerçekleşen don ve gerçekleşen kuraklık nedeniyle rekolte beklenilenin altında gerçekleşmiştir. Ayrıca fındık randımanının da düşük olduğu üreticilerimiz tarafından bize ifade edilmektedir.
OLMASI GEREKEN FİYAT YAKLAŞIK 40 TL’DİR
Arkadaşlar fındık ağırlıklı olarak yurtdışına ihraç edilen tarımdır. Bu nedenle fiyatlandırma yaparken de dolar kuru üzerinden bir hesap yapılması şarttır fındığın dolar bazında bugüne kadar en düşük fiyatı 3 buçuk en yüksek fiyatı ise 5.2 dolar.  Açıklanan bu fiyatlarla dolar karşısında değeri bugün, bugün ki kurla karşılaştırıldığında da çok geride kalmıştır. Bugüne kadarki dolar bazındaki fındık fiyatı en düşük üç buçuk iken bugün açıklanan fiyatı 3, 07 dolar olmuştur.

Fındığın giderlerine baktığımızda ise geçen yıl 60 TL idi. Bugün 110 TL, İşçilik giderleri geçen yıl 120 TL idi, bugün 200 TL civarlarında. Fındık öncesi maliyetler ve fındık sonrası maliyetler ve hesapladığımız da yaklaşık %80’lik bir maliyet artışı söz konusudur. Eğer bu maliyet artışı fındık fiyatına geçen gün açıklanan fındık fiyatını eklendiğinde olması gereken fiyat yaklaşık 40 TL’dir. Peki, burada bulunan siyasi parti temsilcilerine kendileri zaman zaman en aşağı 35, en yüksek 40 TL olmak üzere fiyat vermişlerdir. Bu talepler kendilerinin talebi değildir üreticilerin talebidir.  Geçen üreticilerimize bir araya geldiğimizde fındık fiyatının en az 35 TL olması gerektiğini bizlere ifade etmişlerdir.
BU FİYATI KABUL ETMEK, FINDIK ÜRETİCİLERİNİN EMEĞİNE İHANET ETMEKTİR
Açıklanan bu fiyat üreticilerin değil Cumhurbaşkanı’nın hep bahsettiği dış güçler, tekelci ve onların işbirlikçilerinin istediği bir fiyattır. Bu açıklama her cümlesinde kendisinden olmayanları terörist ilan eden lafa gelince yerli ve milli olmaktan bahseden iktidardan beklenen bir davranış. Fakat bizler tarım işçimizin, çiftimiz ile yerel iş insanımızın her zaman yanındayız. Bizler burada bulunan siyasi parti temsilcileri olarak kartellerin yerli işbirlikçilerine fırsat vermeyeceğiz. Çünkü biz gerçekten yerli ve milli olanlarla beraberiz. Açıklanan bu fiyatı kabul etmek, fındık üreticilerinin emeğine ihanet etmektir. Bu fiyatı kabul etmiyoruz” dedi.
Yapılan açıklamaya Cumhuriyet Halk Partisi,  İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Deva Partisi Ordu İl Başkanlıkları katılım sağladı.

Basın No: