Ordu’da Fındıkta Budama Eğitimleri Başladı

Yayınlanma Tarihi :

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle; ”2022 yılı budama dönemi başlaması ile birlikte Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından budama eğitimi verilmiştir. Ordu İl Müdürlüğü fındık birimi tarafından verilen eğitime katılan İl Müdürü Kemal YILMAZ “İlimizin en önemli geçim kaynağı olan fındıkta 2022 yılı üretim sezonunu geride bıraktık. Üretiminde lider olduğumuz fındıkta istediğimiz verim ve kaliteye ulaşabilmemiz için öncelikle budama ve devamında gübreleme işlemlerini tekniğine uygun olarak zamanında yapmalıyız. Bu bakımdan üreticilerimiz, içinde bulunduğumuz dönem itibariyle önce bahçelerinden toprak numunesi almalı ve numune sonuçlarına göre zamanı geldiğinde doğru bir gübreleme uygulaması yapmalıdır. Ancak, gübreleme verim artışı açısından tek başına yeterli değildir. Bunun yanında doğru ve tekniğine uygun budama işlemlerinin de yapılması kaçınılmazdır. Doğru bir budama yapabilmek için ise üreticilerimizin öncelikle ocaklarında düzenli olarak dip sürgün temizliği yapmaları gerekmektedir. Çünkü dip sürgünü temizliği düzgün yapılmadığı takdirde ocaklarımız iyi havalanamamakta ve birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Aynı zamanda esas verim alacağımız dalların kullanacağı besin maddeleri bu dip sürgünleri tarafından paylaşılmaktadır. Bu da verimi ve kaliteyi olumsuz etkilemektedir. Bu sebeplerden dolayı gübreleme işlemi yapılmadan önce dip sürgünlerinin kesilerek bahçelerimizden uzaklaştırılması gerekmektedir. Dip sürgünü temizliğinin ardından öncelikle zararlı organizmaların zarar verdiği, verimden düşmüş, güneşlenmeyi engelleyen dallar kesilerek bahçeden uzaklaştırılmalıdır” dedi.

Doğru bir budama ve gübrelemeyle dekara verimin 200-300 kg’a çok rahat ulaşılabileceğini vurgulayan İl Müdürümüz; “İl Müdürlüğü olarak fındıkta verim ve kaliteyi artırmak amacıyla 2014 yılından buyana birçok proje uyguluyoruz. Uyguladığımız projeler ile birlikte ilimiz genelinde 3 binin üzerinde örnek bahçeler oluşturduk ve bu bahçelerimizde dekara verim 200-300 kg aralığında gerçekleşti. Bu rakamlarda bize doğru bir budama ve gübreleme ile verimin ne kadar arttığını açık bir şekilde göstermektedir” ifadelerini kullandı.

İl Müdürlüğümüzde görevli fındık uzmanlarımız tarafından verilecek eğitimler neticesinde sahada görev alacak ekiplerin sayısının artacağını belirten İl Müdürümüz; “İlimizde yeni göreve başlayan personel başta olmak üzere bu eğitimlere katılan arkadaşlarımız hem teorik hem de uygulamalı olarak düzenlenen bu eğitimler sonucunda fındık konusunda donanımlı olarak sahada görev yapmaya hazır hale gelecekler. Böylelikle daha fazla üreticiye ulaşılacağız. Ordu İl Müdürlüğü olarak fındıkta verim ve kaliteyi arttırmaya yönelik yapacağımız çalışmalar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada önceliğimiz olacaktır.  Fındık uzmanlarımız bu süreçte sürekli sahada olacak ve Bahçe Okulu eğitimleri ile üreticilerimizin ayağına gitmeye devam edecek. Ayrıca üreticilerimizi bu konularda teknik destek almaları için İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize bekliyoruz” diyerek sözlerine son verdi.”

Basın No: