Mayıs Yedisi

Yayınlanma Tarihi :

Mayıs yedisi geleneğinin Çepnilerden kaldığı rivayet edilmektedir. Bu rivayete göre Çepniler Mayıs Yedisinde yaylalara çıkmadan önce denizde kendilerini ve hayvanlarını yıkar, deniz havası alarak sağlık, güç ve moral kazanır, sonbahara kadar denizle vedalaşırlarmış.

Giresun il merkezindeki kutlamalar Aksu Irmağı’nın denize döküldüğü yerde yapılmaktadır. Burada deniz suyuyla temas edilir, “derdim belam denize” denilerek denize taş atılır, Giresun Adası’nın etrafı teknelerle dolaşılır. Giresun’da yapılan Mayıs Yedisi törenleri günümüzde Uluslararası Karadeniz Aksu Festivali olarak kutlanmaktadır.

Trabzon’da yapılan Mayıs Yedisi etkinliklerinde, Fol Deresi ile Ağasar Deresi’nin denize döküldükleri yerler arasında yedi defa gidip-gelinir, “delikli taş” olarak bilinen kayanın içinden geçilir, dilek tutulur, denize girilemiyorsa eller, ayaklar deniz suyunda yıkanır. Hatta büyükbaş hayvanlar da denize sokulur. Trabzon’un Beşikdüzü ilçesindeki Mayıs Yedisi kutlamaları Mayıs Yedisi Geleneksel Beşikdüzü Kültür, Sanat ve Deniz Festivali adı altında gerçekleştirilmektedir.

Ordu’da 20 Mayıs günü halk iç kesimlerden sahile iner,  denize girer, yedi dalgadan su alır. Alınan su; ev, ahır ve bahçelere serpilir. Küçük çocuklar kucağa alınarak yedi defa dalgadan geçirilir.

Kutlamaların ortak özelliği halkın o gün iş yapmadan sabahın erken saatlerinden gün bitimine kadar türlü etkinliklerle deniz kıyısında eğlenerek vakit geçirmesidir. Yapılan etkinliklerde deniz suyunun kötülükleri dağıtarak insanlara iyi geleceğine, sağlık getireceğine inanılmaktadır.

Geleneksel nitelikleriyle halka umut aşılayan Mayısı Yedisi geleneği, aynı zamanda gurbete gidenlerin sıladakilerle, iç kesimlerde yaşayanların sahildekilerle bir araya gelerek iletişim kurmalarına da vesile olmaktadır.

Basın No: