Kışın Dalda Kozalağı Topla, Yazın Harmanda Fındığı Katla « Bulancak Ajans

23 Mart 2023 - 04:05

Kışın Dalda Kozalağı Topla, Yazın Harmanda Fındığı Katla

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü; Fındık kozalak akarı ile etkin mücadelenin fındıkta verimi arttırdığı belirtildi.

Kışın Dalda Kozalağı Topla, Yazın Harmanda Fındığı Katla
Son Güncelleme :

29 Ocak 2023 - 11:22

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle; ”Fındık kozalak akarı fındığa özel bir zararlı olup sadece fındık çeşitleri üzerinde beslenmekte ve başka konukçuları bulunmamaktadır. Fındık bitkisinin meyve, yaprak ve sürgünlerini oluşturacak olan tomurcuklarını tahrip ederek, ürün kaybına ve yoğunluğun fazla olduğu bahçelerde uç kurumalarına neden olarak bitkiye zarar vermektedir. Bu zararlılar gözle görülemeyecek kadar küçüktür.

Kışı halk arasında “gül” ismi verilen kozalaklar içinde geçirip, ilkbaharda ise tomurcuklara girerek beslenme ve üremelerine devam ederler.

Fındık kozalak akarının 2 farklı formu bulunmaktadır. Birinci form tomurcuklarda beslenerek kozalaklar oluşturmaktadır. İkinci form ise kozalak oluşturmamakta ve tomurcuklarda beslenerek zarar yapmaktadır. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında yaprak koltuklarındaki yeni oluşan tomurcuklarda oburca beslendikleri için yüksek miktarda uç kurumalarına sebep olmaktadırlar.

Bu yaşam döngüleri içerisinde doğal düşmanları olan tripsler, örümcekler fındık bahçelerinde yaygın olarak bulunmakta ve fındık kozalak akarlarıyla beslenmektedir. Yıl boyunca faaliyetlerini sürdürerek kozalak akarlarını baskı altında tutmaya çalışmaktadırlar.

MÜCADELESİ:

Mekanik mücadele dediğimiz elle toplama kozalak akarlarına karşı oldukça etkili bir yöntemdir. Kışın yapraksız dönemde kozalaklar toplanıp bahçe içinde bir yere bırakılmalıdır. Kesinlikle yakılmamalı veya gömülmemelidir çünkü kozalakların içi diğer faydalı akar ve böcekler için de bir barınak yeri durumundadır. Fındık kozalak akarları çok yavaş hareket ettikleri ve olumsuz çevre şartlarından çok çabuk etkilendikleri için kozalakları terk edemezler ve kuruyan kozalaklar içinde besin bulamadıkları için ölürler.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için İl / İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizi ziyaret edebilirsiniz.”