Kahverengi Kokarca İle Mekanik Mücadeleyi İhmal Etmeyelim « Bulancak Ajans

20 Mart 2023 - 15:05

Kahverengi Kokarca İle Mekanik Mücadeleyi İhmal Etmeyelim

Ülkemizde varlığı ilk defa 2018 yılında tespit edilen Kahverengi Kokarca (Halyomorpha halys) tahripkar ve istilacı bir türdür.

Kahverengi Kokarca İle Mekanik Mücadeleyi İhmal Etmeyelim
Son Güncelleme :

15 Mart 2023 - 13:52

Başta fındık olmak üzere elma, armut, turunçgil, şeftali, ceviz, Trabzon hurması, mısır, fasulye, domates, biber, patlıcan gibi ürünlerde zarar yapan polifag bir zararlıdır. Kahverengi Kokarca kışı ergin halde çoğunlukla ev, ahır, depo gibi kapalı mekanların korunaklı kısımlarında geçirirler. Kışlayan erginler ortalama sıcaklığın 17 C° ye ulaştığında kışladığı yerlerden çıkarak 2-3 hafta beslenip yumurta koymaya başlar.

Bölgemizde çok yoğun bir şekilde görülmeyen bu zararlı ile mücadelede; zararlının kış dönemini nisan ayının sonuna kadar kışlaklarda( kırsaldaki ev, ahır, depo vb. korunaklı kapalı alanlarda) geçirdiğinden, kışlamış erginlerin kışlaklardan dağılmadan kitle halinde imhası (ezmek suretiyle) popülasyon yoğunluğunun azalması açısından son derece önemlidir.

Bölgemiz de görülen zararlı ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için İl / İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerini ziyaret edebilirsiniz.