Giresun’da Kokulu Üzüm Pekmezi Yapımı Başladı « Bulancak Ajans

22 Mart 2023 - 23:09

Giresun’da Kokulu Üzüm Pekmezi Yapımı Başladı

Doğu Karadeniz’de yoğun olarak yetişen kokulu kara üzüm (İsabella üzümü) mevsim itibari ile tatlanmış ve pekmez yapımı için hasat olgunluğuna gelmiştir.

Giresun’da Kokulu Üzüm Pekmezi Yapımı Başladı
Son Güncelleme :

14 Ekim 2022 - 14:28

Giresun İlimizde ev hanımları hem aile ekonomisine katkıda bulunmak hem tüketim fazlası olan ürünlerini değerlendirmek amacı ile topladıkları kokulu üzümleri kullanarak pekmez yapmaktadırlar. Çiftçi aileleri kendi pekmez ihtiyacından fazlasını kadınlar pazarında satarak kırsal ekonomiyi de katkı sağlanmaktadır.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz teknik elemanları, Teyyaredüzü mahallesinde kadın çiftçimiz Kıymet Elmalı’yı ziyaret ederek geleneksel yöntemler kullanarak ‘Kokulu Üzüm Pekmezi’ yapma sürecini gelecek kuşaklara aktarmak adına kayıt altına aldılar. Bu pekmez  çeşidi; içeriğindeki kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum ile günlük ihtiyacın önemli bir kısmını karşılar ayrıca kansızlığa ve karaciğer hastalıklarına iyi geldiği de bilinmektedir. Yapım aşamasında asla şeker kullanılmamaktadır. Bazı üreticiler pekmezin PH’sını (asitliğini) ayarlayabilmek için pekmez toprağı kullanırken, bazı üreticilerde karbonat kullanmaktadır.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın, “Bakanlığın ‘Sen Üret Yeter’ mottosu doğrultusunda köylerde ve kentsel tarım bağlamında küçük veya büyük miktarda demeden tarımsal ürün ve geleneksel gıda üretimini önemsediklerini, bu kapsamda 2022 yılı içinde çiftçilere 1.000 adet kokulu üzüm fidanı dağıtarak, pekmez yapımının artırılması ve aile ekonomisine katkı sağlanmasını amaçladıklarını” ifade etti.