Fındık Bahçelerinde İlkbahar Temizliği Zamanı Geldi

Yayınlanma Tarihi :

Fındık bahçelerinde kış döneminde ocaklardan kesilen fındık dalları, kalan budama artıkları, yapraklar ve dip sürgünlerinin alınmasıyla oluşan atıklar birçok zararlı böcek ve hastalık için güzel bir yaşam alanı oluşturur. Özellikle İlimiz için Külleme Hastalığı ve Dalkıran Zararlısı ile mücadelede bahçe temizliği oldukça önemlidir. Bahçede bırakılan kesilmiş fındık dalları içinde bulunan Dalkıran zararlısı havaların ısınması ile buradan çıkarak sağlam dallara giriş yapmaktadır. Bu da zararlının popülasyon yoğunluğunu artırarak daha fazla zarar yapmasına neden olur. Bu dalların havalar daha fazla ısınmadan bahçeden uzaklaştırılması özellikle dalkıran delikleri olan dalların imha edilmesi gerekmektedir.

Yine kışı yere dökülen yapraklar üzerinde geçiren Külleme hastalığında enfeksiyon kaynaklarının azaltılması için yere dökülen yapraklar, bitki artıkları ve özellikle bulaşık dip sürgünleri bahçe içerisinde bırakılmamalıdır.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ile İlçe Müdürlüklerini ziyaret edebilirsiniz.

Basın No: