Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri Giresun TSO’yu Ziyaret Etti

Yayınlanma Tarihi :

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Cavit Arı ve Giresun Milletvekili Necati Tığlı’dan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu’na ziyaret.

Giresun ve bölgenin talep-sorunları dinlemek üzere çeşitli ziyaretlerde bulunduklarını açıklayan Milletvekili Arı, iş dünyasından esnafına, tüketicisine varana kadar tüm kitlelerin mağduriyet içinde olduğunu gördüklerini ifade etti.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ise, “Enerji ve akaryakıt maliyetleri imalatçısından vatandaşına kadar tüm kitleleri etkilediğini görmekteyiz. Yeni zamların maliyet artışlarına ve tüketici ürünlerine de olumsuz yansıdığını biliyoruz. Ayrıca KDV düzenlemesi ile hammadde de yüzde 1 KDV, imalatta yüzde 8 ile karşımıza çıkmaktadır. KDV fark iade ödemesinin ise bir yıl sonraya devredilmesi işletmelerde sermayesel sorunlar çıkartmaktadır, bu kapsamda ödemelerin aynı dönemde yapılmasını istiyoruz. Diğer yandan ihracatçıların elde edilen döviz gelirlerinin Türk Lirasına dönüşüm oranının yüzde 40’a çıkartılma uygulamasının yüzde 25’e çekilmesi bir başka talebimizdir. Buna yönelik görüşme yazışmalarımız mevcuttur. Ayrıca Giresun ve bölgemizin iki önemli demiryolu projesi olan Erzincan-Gümüşhane-Giresun ve Trabzon demiryolu ile Samsun-Sarp demiryolu projesinin hayata geçirilmesi ve şehrimizin doğu yakasına bağlantılı yeni bir liman yapılması önerimiz bulunmaktadır. Giresun Güney Çevre Yolu yatırım kararı ile bölgemizin ihtiyacı olan 3. ve 4. Organize Sanayi Bölgesi kamulaştırma ve altyapı yatırım kararı önceliklerimiz içindedir. Bunlara yönelik ilgili bakanlıklar ile yazışmalarımız bulunmaktadır. Giresun ve bölgesinin kalkınabilmesi adına bu önceliklerimiz dikkate alınmalı ve uygulamaya dönüştürülmelidir.” dedi.

Ziyarette Cumhuriyet Halk Partisi Giresun İl Başkanı Gültekin Uzunalioğlu ve parti yöneticileri de yer aldı.

Basın No: