Çikolata Üretim ve Eğitim Atölyesi hizmete girdi

Yayınlanma Tarihi :

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında imzalanan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü kapsamında; İçişleri Bakanlığı, Trabzon Valiliği, Trabzon Ticaret Borsası (TTB), Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) ile Trabzon Ortahisar Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliğinde oluşturulan Çikolata Üretim ve Eğitim Atölyesi faaliyete geçirildi.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Yönetim Kurulu Başkanımız Eyyüp Ergan, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, TTSO yönetim kurulu ve meclis üyeleri ile diğer ilgililer ve basın mensupları, Çikolata Üretim ve Eğitim Atölyesini gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, “Çikolata Üretim ve Eğitim Atölyesi, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun himaye ve destekleri; TOBB’un ve Milli Eğitim Bakanlığının paydaşlığı, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Trabzon Ticaret Borsası’nın öncülüğünde kurulan bir atölye. Çikolata sanayinin en önemli girdisi olan fındık üretiminin de yapıldığı ilimizde, Trabzon’un tescillenmiş özel markasıyla böyle bir atölyenin kurulmasının ayrı bir katma değer yaratacağına inanıyoruz. Buradaki gençlerimiz bir taraftan çikolata ile ilgili AR-GE çalışması yaparken, hem kendilerini yetiştirmiş olacak, hem de aldıkları eğitimin sonunda meslek sahibi olacaklar. Bu anlamda ortak akıl etrafından buluşarak Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası güzel bir projeye imzasını atmış oldu. Oda ve borsa başkanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Çikolata Üretim ve Eğitim Atölyesi’nin hayata geçirilmesiyle ilgili bilgi verirken şunları söyledi:

“Mesleki Eğitim İşbirliği protokolü kapsamında illerdeki oda ve borsalar, meslek liselerinin yönetiminde yer alıyor ve öğrencilerin piyasa şartlarına göre hayata hazırlanmasında etkin rol oynuyor. Trabzon’da da yönetiminde yer aldığımız Ortahisar Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz ile öğrencilerin çikolata üretimine yönlendirilmesi amacıyla bir proje başlattık. Burada amacımız sadece çikolatanın üretilmesi değil, pazarlanmasına kadar bir işletmenin tüm aşamalarının öğrenciler tarafından tecrübe edilmesiydi.

Basın No: