Arslantürk, fındık bahçelerindeki tespitlerini sürdürüyor! « Bulancak Ajans

6 Haziran 2023 - 03:24

Arslantürk, fındık bahçelerindeki tespitlerini sürdürüyor!

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı Arslantürk, fındık bahçelerindeki tespitlerini karlı havaya rağmen sürdürüyor.

Arslantürk, fındık bahçelerindeki tespitlerini sürdürüyor!
Son Güncelleme :

20 Şubat 2021 - 20:30

Türkiye’de fındık üretilen illerin tamamını gezip dallarda tespitler yapan Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk’ün Trabzon’dan başlatıp, Giresun, Ordu, Samsun, Düzce ve Sakarya illerini de gezerek her ay geleneksel olarak sürdürdüğü incelemelerin Şubat ayı bölümünde kendisine Giresun Ticaret Borsası Meclis Başkanı (GTB) Ertaç Öztürk ile Meclis Üyesi Niyazi Gürsoy’da eşlik ediyor.

Aynı zamanda Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı da olan Arslantürk, son günlerde Batı Karadeniz’den başlayarak Doğu’ya doğru yayılan kar yağışının fındığa olumsuz değil, aksine olumlu etki yaptığını belirterek, “Yağışlardan önce mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının etkisi ile Yomra Sivrisi ve Çakıldak çeşitleri dışındaki fındıklarda tomurcuk patlaması oldu. Yağan kar, şimdilik açmaya başlayan fındıklara olumsuz etki yapmıyor. Ancak önümüzdeki süreçte don olayının meydana gelmesi etki edebilir” dedi.

GTB Meclis Başkanı Ertaç Öztürk de, dallardaki göstergelerin 2021 ürünü fındık için ön tespit demek olduğuna dikkat çekerek, yağan karın toprağın uzun zamandır çektiği su ihtiyacını giderdiğini, bunun da ürüne olumlu etki yapabileceğini söyledi.