AGD Giresun Şubesi Aşure günü münasebetiyle aşure dağıttı

Yayınlanma Tarihi :

“10 Muharrem günü içinde büyük tecellilerin olduğu mübarek bir gündür.

Hz. Adem aleyhisselamın tövbesi bugün kabul edilmiştir. Demek ki bugün tevbe-i istiğfar günüdür.

Hz. Nuh aleyhisselamın tufandan kurtulup gemisinin selamete erdiği gündür. Demek ki bugün Nuh Aleyhisselamın 950 senelik çile dolu tebliğ hayatının sabır ve sebatını tefekkür günüdür.

Hz. İbrahim Aleyhisselamın Nemrud’un ateşine atılıp Cenâb-ı Hakkın lütfuyla kurtulduğu gündür.Demek ki bugün hakka dostluk yolunda karşılaştığımız ilahi imtihanlardaki halimizi muhasebe etme günüdür.

Hz. Musa Aleyhisselamın Firavun’un zulmünden, Hz Yusuf Aleyhisselamın zindandan kurtulduğu gündür.Demek ki bugün büyük saadetlerin büyük çilelerden sonra geldiğini idrak etme günüdür.

Hz. Eyyüb Aleyhisselamın hastalık ve iptilalardan kurtulduğu gündür. Demek ki bugün ilahi imtihan tecellileri karşısındaki sabır, rıza, ve şükür halimizi gözden geçirme günüdür.

Ayrıca bugün İslam tarihinin gördüğü en acı felâketlerden birisi olan, Peygamber efendimizin aziz torunu Hz. Hüseyin efendimizin hunharca katledildiği gündür. Diğer bir ifadeyle İslam’ın kalbine fitne hançerinin saplandığı gündür.

Biz inanıyoruz ki bu mübarek gün, dört bir tarafında kan ve göz yaşının hakim olduğu İslam aleminin yeniden toparlanmaya başlayacağı, yer yüzünde Hakk’ın ve adaletin yeniden neşv-ü nema bulacağı bir gün olacaktır inşaallah.

Bize düşen görev; mezhebi, meşrebi, ırkı ne olursa olsun bütün herkesi kardeş bilmek ve bu kardeşlik düşüncesi etrafında hakkın ve adaletin hakim olması için çalışmaktır.

Bu düşünceler ile aşure gününüzü ve Muharrem ayınızı tebrik ediyor hayırlar getirmesini Rabbimizinden niyâz ediyoruz.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Basın No: