Yeni Mahsul Mayıs Helvası Pazarda « Bulancak Ajans

20 Mart 2023 - 16:16

Yeni Mahsul Mayıs Helvası Pazarda

Yeni Mahsul Mayıs Helvası Pazarda
Son Güncelleme :

03 Nisan 2018 - 14:44

Osmanlı’dan gelen bir gelenekle 200 yılı aşkın bir süredir yapılmakta olan Mayıs helvası taze meyan kökü’nün çıkmasıyla meyan kökü, şeker ve limon tuzunun kazanlarda karıştırılarak elde edilen eşsiz lezzetin adı dır mayıs helvası. Mayıs helvası Bulancak’a özgü bir tatdır.

Giresun genelinde ‘Mayıs Helvasını bilmeyen yoktur. Her yıl Nisan ayından itibaren üretilmeye başlanan mayıs helvası Nisan ayı gibi  pazara sunulmaya başlanır. Bu lezzeti bilenler her yıl bu zamanlarda Mayıs Helvasını aramaya başlar. Giresun’un hemen her ilçesinde bu tatlıya ulaşabilirsiniz.  Ancak Bulancak’ın ‘Mayıs Helvası’ meşhurdur. Gurbetçilerimiz  bu tatlıyı yanlarında dünyanın her tarafına götürmektedirler.

Mayıs Helvasının yapımında meyan kökü,  şeker ve limon tuzu kullandıklarını belirten Şeker Ahmet; ”Mayıs Helvasının, Fındıklı ve cevizli çeşitlerinin de mevcut olduğunu, meyan kökünün ise özellikle mide rahatsızlığına, gastrit ve ülser rahatsızlığına iyi geldiğini, Mayıs Helvası, tatlı olmasına rağmen fazla yenildiğinde mideye rahatsızlık vermediğini dile getiren Şeker Ahmet mayıs helvası karaciğer dostu olan doğal bir tatlıdır. Her yaştan insan gönül rahatlığı ile yiyebilir.

Bölgemize has bu tatlıyı yılın her mevsiminde bulmak mümkün değildir. Nisan – Mayıs aylarında üretimi yapılmaya başlanan  bu tatlı yıl boyu tüketilir.” şeklinde konuştu.

Helva Siperişleriniz İçin Tlf. No: 0 534 966 01 53 (Şeker Ahmet)

Haber: Erdem ERDEN – Bulancak Ajans