WordPress Yönetici-Admin giriş logosunu değiştirme « Bulancak Ajans

31 Ocak 2023 - 20:44

WordPress Yönetici-Admin giriş logosunu değiştirme

WordPress Yönetici-Admin giriş logosunu değiştirme
Son Güncelleme :

14 Aralık 2014 - 11:37

Hepinizin bildiği gibi WordPress Yönetici-Admin sayfasına giriş yaptığımızda bu sayfada bir wordpress logosu belirmekte ve alt tarafında giriş için kullanıcı adı ve parola kısmı bulunmaktadır. WordPress Yönetici-Admin giriş logosunu değiştirme işlemini bir eklenti olmadan değiştirebilirsiniz.

Hatta logonun link ve slogan yazısı da değiştirilebilir. Bunun nasıl yapıldığını anlatmadan önce şu uyarıyı yapmalıyım, WordPress functions.php dosyasında değişiklik yapacağımızdan dolayı eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız lütfen denemeyin. Yapacağınız işlemi geri alma şansı olması için en azından bu dosyanın yedeğini alın.

Ayrıca bu kodu sitenize özel hazırladığınız eklenti içerisine de yapıştırabilirsiniz. Böylece site kodlarınızı bozma riski olmadan halledersiniz. Nasıl mı yapılıyor? Kendi eklentinizi oluşturma yazısına bi göz atın, orada anlattım.

WordPress admin sayfasına gittiğimizde wordpress logosunun olduğu, üzerine fare imlecini getirdiğimizde “WordPress’in desteğiyle” sloganı görüntülenen ve tıkladığımızda WordPress ana sayfasına yönlendirilen aşağıdaki gibi bir sayfa açılır.

yonetici-logo-degisim-oncesi

Bu logoyu değiştirmek için FTP programı kullanarak kullanmakta olduğunuz tema içerisindeki functions.php dosyasını indirerek veya Yönetici sayfanızda Bileşenler menüsü içerisinde Düzenleme sayfası içerisinde functions.php dosyasını seçerek yapabilirsiniz. Birinci yöntemi kullanmak daha sağlıklı bir yöntem olup hata olması durumunda eski haline döndürmek daha kolaydır.

Hangi yöntemi kullanacağınız size kalmış, şimdi bu dosya içerisine aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştıracaksınız. Yapıştırmadan önce aşağıda açıklayacağım kısımları kendinize göre ayarlamayı unutmayın.

/*
YÖNETİCİ SAYFA GİRİŞ DEĞİŞİKLİKLERİ
*/
//yönetici sayfası logo linki değiştirme
function loginpage_custom_link() {
return 'https://www.bulancakajans.com';
}
add_filter('login_headerurl','loginpage_custom_link');
//yönetici sayfası logo sloganı değiştirme
function change_title_on_logo() {
return 'Herkes için WordPress!';
}
add_filter('login_headertitle''change_title_on_logo');
//yönetici sayfası logo değiştirme
function my_login_head() {
echo "
<style>
body.login #login h1 a {
background: url('".get_bloginfo('template_url').
"/images/logo.png') no-repeat scroll center top transparent;
height: 82px;
width: 300px;
}
</style>
";
}
add_action("login_head""my_login_head");

Kod 3 aşamadan oluşmaktadır, birinci aşamada link, ikinci aşamada slogan ve üçüncü aşamada logo değiştirilmekte. Dilerseniz sadece logo değişim kısmını kullanarak diğerlerini değiştirmeyebilirsiniz.

Burada www.wpsitesi.com şeklinde yazılı olan linki dilediğiniz bir linkle değiştirin, “Herkes için WordPress!” yazan ve benim sitemin sloganı olan kısmı da kendi sloganınızla değiştirebilirsiniz. Son kısımda ise /image/logo.png kısmında logo.png kısmını kendi logo resminizin adıyla değiştirin. Bunun altındaki height ve witdth yani yükseklik ve genişlik ayarlarını kendi fotonuzun ayarlarıyla değiştirmeyi unutmayın, aksi takdirde logonuz orijinal görünümünü kaybeder.

Tüm bu ayarlamalardan sonra functions.php dosyasını kaydedin. Son olarak temanızın içerisinde bulunan image dosyasının içerisine gösterilecek logoyu gönderin. Tema dosyalarınıza site içerisinde /wp-content/themes/tema-adı şeklindedir.

Şimdi tüm ayarlamalar sonrası yukarıda benim hazırladığım ayarlar sonucu elde edilen aşağıdaki gibi bir örneği elde edeceksiniz.

yonetici-logo-sonuc

Gördüğünüz gibi logo ve slogan değişti, tıklandığında da benim girdiğim web adresine yönlendirilmektedir.

Umarım sıkıntı yaşamadan halledebilirsiniz, sorun yaşamanız durumunda aşağıdaki yorum kısmından veya iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

İyi bloglamalar…
(Alıntı)