WordPress yazılarında yayınlama tarihini kaldırma « Bulancak Ajans

6 Haziran 2023 - 17:11

WordPress yazılarında yayınlama tarihini kaldırma

WordPress yazılarında yayınlama tarihini kaldırma
Son Güncelleme :

14 Aralık 2018 - 11:00

Blog sitelerinin bir özelliği de yazar adı ile birlikte yazının yayın tarihini de göstermesidir. Aslına bakarsanız çıkış amacı çok iyi bir özellik ancak bugün bile birçok işin uzmanı tarafından yayınlama tarihi, yazar bilgisi vb özelliklerin kaldırılması tartışma konusudur. WordPress yazılarında yayınlama tarihini kaldırma işlemini yaptığım iş gereği sizlere anlatacağım. Kullanıp kullanmamak size kalmış bir olay.

Genelde blog yazarlarının tarih kısmını iptal etme isteği Google sonuçlarından dolayı olmaktadır. Arama sonuçlarında yazının açıklamasında önce bir yayınlama tarihi bulunmaktadır.

google-arama-sonucu

Genel bir görüş olarak ve kendimi de bu görüşe dahil ederek şunu belirtmek istiyorum, eğer bu tarih ne kadar yeniyse o yazının okunma oranı daha çok artmaktadır. Hal böyle olunca yazar, yazının yayınlanma tarihini kaldırmayı çare olarak görmektedir.

Bunu gerçekleştirmek için burada 2 eklentiden bahsedeceğim.

Old Post Date Remover eklentisi

Bu eklenti ile yazılarınızın yayın tarihini kaldırmak için bir gün verdiğinizde o tarihten daha eski yazılarda bu işlem gerçekleşmektedir. Mesela 60 günden daha eski yazılarınızda ki tarihleri kaldırmak isterseniz eklentinin ayarlar kısmına 60 yazıp kaydetmeniz yeterli. Eklentiyi kurduktan sonra etkinleştirin. Daha sonra Yönetici Paneli içerisinde Ayarlar menüsünde Old Post Date Remover adında bir menü gelecek. Burayı tıkladığınızda eklentiye gün ayarlamaları yapabileceğiniz sayfa açılacaktır.

eski-yazi-tarih-silme

Yukarıda yeşil ile çerçeve içerisine alınmış kısma dilediğiniz tarihi girip kaydetmeniz yeterli olacak. Bu tarihten eski yazıların yayınlanma tarihleri görüntülenmeyecektir.

Eklenti öncesi yazı örneği:

tarih-uzaklastirmadan-once

Eklenti sonrasında aldığım ekran görüntüsü:

tarih-uzaklastirmadan-sonra

Gördüğünüz gibi yayın tarihi yazıdan kaldırıldı.

WP Author, Date and Meta Remover eklentisi

Diğer eklentimiz ise yayın tarihi dışında yazar ve meta bilgileri de kaldırmaktadır. Bu eklentiyi yükleyip etkinleştirmeniz dışında yapılması gereken bir şey yok. Diğer eklentiden farklı olarak tüm yazılarınıza bu işlem gerçekleştirilecektir. Bir tarih veya gün verme durumu yoktur.

tarih-uzaklastirma-tum

Yukarıda gördüğünüz gibi en üstte bulunan örnekte bulunan yazı başlığının altındaki tarih, yazar ve kategori gibi tüm bilgiler kaldırılmıştır.

Eklentileri kurup kurmamak, yazılarınızın bilgilerini kaldırıp kaldırmamak size kalmış ancak kullanımı kolay ve yaptıkları işlevleri iyi olan 2 eklentiyi tanıtmaya çalıştım.

Yazıyı beğenmiş olduğunuz umuduyla iyi bloglamalar…