DOLAR33,0413% 0.65
EURO36,0249% 0.4
STERLIN42,9931% 1.08
FRANG36,9546% 0.88
ALTIN2.561,47% 0,47
BITCOIN57.837,451.129
reklam

Turizm sektörü temsilcileri bir araya geldi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Turizm sektörü temsilcileri bir araya geldi.
reklam

Giresun Valisi Sayın Harun Sarıfakıoğulları 3 Haziran Çarşamba günü turizm sektörü temsilcileriyle Kale Kafe’de Değerlendirme Toplantısında bir araya geldi.

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, sektör temsilcileriyle gerçekleştirilen turizm değerlendirme toplantısında Giresun’un turizm açısından sahip olduğu avantajlara dikkat çekti.

Giresun’un doğal güzellikleri, kültürel ve tarihi değerleriyle yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya hazır olduğunu belirten Vali Sarıfakıoğulları, hem vatandaşlarımızın hem de misafirlerimizin gönül rahatlığı içinde tatillerini yapmaları için sorumluluk bilinciyle hareket etmek gerektiğini ifade etti. Vali Sarıfakıoğulları, sektör temsilcileriyle gerçekleştirilen turizm değerlendirme toplantısında Giresun’un turizm açısından sahip olduğu avantajlara dikkat çekti.

Yeni tip koronavirüs sonrası “yeni normal” olarak tanımlanan süreçte turizm sektörünün hayati bir role sahip olduğunu belirten Vali Sarıfakıoğulları, şu ifadelere yer verdi, “Kültürümüzde misafire verilen önem bizleri koronavirüs sonrası sağlıklı turizme geçebilmek için herkesten önce hazırlıklı olmaya teşvik ediyor.

İlimizi turizm açısından elverişli hale getiren temel yönü zengin doğal, kültürel ve tarihi değerlere sahip olmasıdır. Şehrimiz, denizin kıyı turizmi açısından avantajlarını kullanırken, uçsuz bucaksız yeşilliklerin arasına serpiştirilmiş gölleri ve yaylaları, tarihi yapıları ve kültürü ile doğa turizmi başta olmak üzere birçok turizm çeşidinin yapılmasına olanak sağlamaktadır.

“GİRESUN ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR”

Fındığın başkenti, kirazın anavatanı Giresun; ormanları ve bin bir çeşit bitki topluluğunun arasında saklı kalan doğa harikası Mavi Göl’ü, kıyıdan 1 mil açıkta bulunan Giresun Adası, muhteşem manzarası ile Giresun Kalesi ve kalenin güneydoğusunda tarihi Giresun evlerinin yer aldığı Zeytinlik Mahallesi ile ziyaretçilerini beklemektedir.

İlimizde Turizm İşletme Belgeli 30 olmak üzere toplamda 74 konaklama tesisi bulunmakta olup, bu tesislerimizin 3 bin 530 yatak kapasitesi bulunmaktadır. 2019 yılında yaklaşık 250 bin kişi ilimizdeki tesislerimizde konakladığı, günübirlik olarak da sadece Mavi Gölü 350 binden fazla kişi ziyaret etmiştir.

Giresun olarak özellikle turizm sektöründe, koronavirüs nedeniyle normale dönüş sürecinde; hem vatandaşlarımızın hem de misafirlerimizin gönül rahatlığı içinde tatillerini yapmaları için duyduğumuz sorumluluk bilinciyle hareket etmekteyiz.

TURİZMDE KONTROLLÜ NORMALLEŞME SÜRECİ

Kültür ve Turizm Bakanlığımızın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarımızın katkıları ve tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle hazırlanan, ‘Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu Programı’; Yolcu Sağlığı ve Güvenliği, Çalışan Sağlığı ve Güvenliği, Tesislerde Alınan Önlemler ve Ulaşım Araçlarında Alınan Önlemler olmak üzere 4 ana başlıkta alınacak tedbirleri içermektedir. Zorunlu olmayan, isteğe bağlı ‘Sağlıklı Turizm Sertifikasyonu Programı’ için ulaşım ve konaklama tesislerimiz bilgilendirme yapılarak, sağlıklı bir tatil için gerekli tüm önlemleri almaya teşvik edilmektedir.

Sektörün; Kültür ve Turizm ile İçişleri Bakanlıklarımızın yayınlamış oldukları, Konaklama ve Yeme-İçme Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgeleri ile Güvenli Turizm tedbirlerine uyma konusundaki istekleri, Giresun’da gelecek olan vatandaşlarımızın ve misafirlerimizin tatillerini güvenli ve hijyenik bir şekilde gönül rahatlığıyla geçirmelerini sağlayacaktır.”

Turizm değerlendirme toplantısına Giresun Belediye Başkanı Av.Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, DOKA İl Koordinatörü Murat Aladağ, GİRTAB Müdürü Tamer Uzuner, Amazon Otel temsilcisi Mustafa Yılmaz, Kale Kafe temsilcisi Tuncer Kara, Tavacı Turizm temsilcisi Selçuk Tavacı, Tabya Tur temsilcisi Osman Tuncer, Yetimoğlu Restoran temsilcisi Ergin Kılıçaslan, Çotanak Tur temsilcisi Emine Topkaya, New Jasmin Otel temsilcisi Yeşim Hattat, Ramada Otel temsilcisi Dursun Bey, Kafe Puga temsilcisi Murat Aksu, TRT, Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı temsilcileri katıldı.

YORUM YAP