DOLAR33,0763% 0.02
EURO36,1854% -0.08
STERLIN42,9126% -0.3
FRANG37,3280% -0.27
ALTIN2.611,42% -0,11
BITCOIN63.544,00-1.157
reklam

Tirebolular Şehrine Sahip Çıkıyor

Tirebolu’da bulunan STK yöneticileri ve kanaat önderleri bir araya gelerek Tirebolu’nun gündemindeki sorunların nasıl çözüleceği konusunda istişare ettiler.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Tirebolular Şehrine Sahip Çıkıyor
reklam

Tirebolu Hükümet Konağı çay bahçesinde bir araya gelen dernek başkanı, STK yöneticisi ve muhtarlar çeşitli konuları konuştular ve çözüm önerileri sunarak, Tirebolu’nun gelişmesi ve tanınırlığının artmasını temenni ettiler.

Konula ilgili olarak Tirebolu Dernekler Federasyonu Eski Başkanı Çınar Çetinkaya “İlçemizin kanaat önderi diyebileceğimiz arkadaşlarımızla verimli bir toplantı yaptık. Çeşitli konular arasından 16-17 konuyu önceleyerek değerlendirdik. En önemli sorun olarak Cuma pazarı için yer sorunu görülüyor. Liman bölgesini su ürünleri kooperatifine kiralamışlar. Bu alan kooperatif için çok büyük geliyor. O yüzden birileri o alanda hurdacılık yapıyor ve başka amaçlarla kullanılıyor. Bu alanın kira alanı dışına çıkarılması lazım. Orada çeşitli projeler yapılabilir ki en önemlisi oranın otopark olarak kullanılmasıdır.

Bir başka önemli konu da Gazi Caddesi eski Tirebolu’nun can damarıdır. Bu alandaki evlerin ve yapıların tarihi eser olarak tescil edilerek restorasyonun yapılması lazım. Çarşı Mahallesinde bulunan Merkez Camisinin minaresinin çürük olduğu anılar kurulu tarafından da tespit edildi. Bunun da bir an önce yıkılarak aslına uygun olarak yapılması lazım. Bu konularda ilçeyi yönetenlerin, özellikle belediye ve iktidar partisi olan Ak Partinin birlikte bu işleri takip etmesi gerekiyor. Gerek belediye ve gerekse kaymakamlıkça alınacak kararların Ankara’da takip edilip gerekli kararların ve ödeneklerin çıkarılması lazım.

Ayrıca ilçemizin değerleri olan Amiral Şükrü Okan’ın isminin Denizcilik Lisesine verilerek onure edilmesi gerekir. Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan ve Müftü Ahmet Necmeddin Efendinin de tanınması için gerekenler yapılmalıdır. Atatürk Abidesine karşıdan bakıldığında sol tarafında 3 adet kitabe konulmalıdır. Birinci kitabe, Japonya’da batan Ertuğrul Firkateyninde şehit olan Tirebolu ve Giresunlu denizcilerinin isimleri; ikinci kitabede, Mangal Dağında ve Kurtuluş Savaşında şehit olan Tireboluların isimleri; üçüncü kitabede de Birinci Dünya Savaşında şehit olan Tireboluların isimleri bulunmalıdır.

Kaymakamlık Binasının yanında atıl vaziyette bulunan tarihi ve kültürel çok zengin geçmişi bulunan Merkez (Orta) Park, yeniden hayata geçirilmeli, eskiden olduğu gibi tekrar halkın istifadesine sunulması için TİRDEF (Tirebolu Dernekler Federasyonu) adına tahsis edilmelidir. Bu parkın, bakım ve onarım karşılığında belediyeden kiralanması için dilekçe yazılıp belediyeye müracaat edilecektir.

Daha bir takım yapılaması gereken işlerle ilgili tespitlerimizi yaptık, peyderpey bunların da yapılması için gereken adımlar atılacaktır” dedi.

Toplantıya, TİRDEF Genel Başkanı İbrahim Aydın, TİRDEF Kurucu Başkanı Çınar Çetinkaya, Yeniköy Mah. Muhtarı Osman Altay, Düzköy Köyü Dernek Başkanı Necati Yılmaz, Tirebolu Eğitim Kültür ve Yrd. Der. Başkan Yrd. Sedat Akyıldız, Tirebolu Eğitim Kültür ve Yard. Der. Emin Uğur, Tirebolu Deniz Kadınları Derneği Sevgi Yılmaz, Karakaya Derneği Başkanı Hakkı Öner, Karaahmetli Köyü Derneği Başkanı Metin Karadeniz, İstanbul Giresunspor Kulüp Başkanı İsmail Yalçın, Giresun Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Av Mehmet İpek, Hark köyü Derneği Başkanı İrfan Palaz, Danışman Köyü Dernek Başkanı Mehmet Okurlu, Civil Köyü Derneği Başkanı Recep Karakoç, Kuskunlu Köyü Derneği Başkanı Arif Emanet ve Dokuzkonak Köyü Derneği Başkanı İsmail Yılmaz katıldılar. 

Haber: İbrahim Balcıoğlu

YORUM YAP