DOLAR32,8454% -0.06
EURO35,6881% -0.08
STERLIN42,4077% -0.13
FRANG36,8709% -0.02
ALTIN2.547,81% 0,10
BITCOIN65.750,90-0.946
reklam

Su Değirmenleri yok oluyor

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Su Değirmenleri yok oluyor
reklam

Su değirmenleri, dere yataklarındaki suyun azalması sonucu devre dışı kalıp yerini elektrikle çalışan değirmenlere bırakıyor.

Bulancak’ın sahil kesimine yakın köy ve mahallelerinde su sıkıntısı çekilmeye başlayınca yüksek kesimlerdeki dere yataklarını besleyen kaynak sularının borularla sahile taşınması kaçınılmaz oldu.Bu projeyle susuzluk nedeniyle harap ve bitap düşen insanlarımız suya kavuştu, ama olan derelere, o derelerin kenarlarında bulunan su değirmenlerine ve o değirmenlerde mısır öğüten köylülere oldu.

Su değirmenlerine rağbetin azalmasının tek nedeni suyun az olması değil, bu bağlamda eskiye nazaran mısırın fazla üretilmediği köylerimizde, su değirmenlerine yeterince iş düşmediği için vatandaşlara ait değirmenler doğrudan devre dışı kalınca köy tüzel kişiliğine ait “hayrat değirmenleri” de bu olumsuzluktan nasibini almış oldu.

Sebep ne olursa olsun bir döneme damgasını vuran o değirmenlerin tarihe karışıp viraneye dönmesi bir asırlık geleneğimizin yok olmasına neden oldu.

Her ne kadar su değirmenlerinin yerini elektrikle çalışan değirmenler almışsa da su değirmenlerinde öğütülen unun tadını ve kalitesini bu değirmenlerde yakalamak mümkün değil.

Diğer yandan ek kaynak sularının sahile, yani rakımı düşük köylere taşınması ile viraneye dönen dere yataklarının, insanlar tarafından ihlâl edildiği, bu havzaların tarlaya ve fındık bahçesine dönüştürüldüğü de gözlerden kaçmıyor.

YORUM YAP