Siyaset Leke Kaptı « Bulancak Ajans

21 Eylül 2021 - 13:38

Siyaset Leke Kaptı

Siyaset Leke Kaptı
Son Güncelleme :

08 Ocak 2021 - 12:43

Siyaset Leke Kaptı.Siyaset, genel anlamda Hak ve adalet ölçüleri içinde ülkeye hizmet etmek, insanları yönlendirmek ve yönetmek sanatıdır.  Esasında İslâm`ın amacı ve gayesi de budur, yani insanların dünya ve Ahiret kurtuluşunu temin etmek adına, toplumları (Hakk`a) yönlendirmek ve ilâhî hükümleri esas alarak idare etmektir. Siyasetin olmazsa olmazı ise, iktidarların alternatifi olan muhalefettir. Binaenaleyh, muhalefetsiz iktidarlar hangi açıdan bakarsanız bakınız dikta rejimine dönmüşlerdir, ortaya hoş bir tablo koyamamışlardır, koyamazlar.

İktidarlar icra makamı, muhalefetler ise kontrol mekanizması ve bir alternatif olmak durumundadırlar.

Bizim ülkemizde icra edilen siyaset tarzı, dünya normlarına göre biraz değişiklik arz eder, fazla miktarda da garabet misalleri içerir.

Genel kabul gören anlayışa göre, iktidar sahipleri; “Mühür bizde, yetki bizde; istediğimizi yaparız, istemediğimizi yapmayız; kime ne, paşa gönlümüz bilir” zihniyetine sahip olmamalıdırlar. Bu anlayış diktatörlerin, despotların, zalimlerin anlayışıdır ve işe yaramadığı için çöp kutusuna atılmalıdır. İktidara sahip olanlar doğru olanları, faydalı olanları, millet yararına olanları icra etmelidirler; ammenin servetini amme hizmetleri için harcamalı, israftan, zulme meyletmekten, haksızlıktan kaçınmalıdırlar.

Muhalefet cephesi ise, kontrol mekanizması görevini bihakkın eda etmeli, iktidarın eylem ve fiillerini adaletle, dikkatle takip etmeli, yanlış yapılanlar olursa müdahil olmalıdır, doğru yapılanları ise takdir etmelidirler.

Gel gör ki, garabetlerin çokça yaşandığı,  genel anlamda zıtlaşmanın, hasedin, kin ve intikamın rağbet gördüğü; amme yararından çok kişisel menfaatlerin ön plana çıktığı, aklıselimin yerini benliğin işgal ettiği, fitne ve fesadın hüküm sürdüğü ülkemizde durum hiç de böyle değildir.

İktidar cephesine bakarsanız, yapılanların hepsi, istisnasız doğrudur. Ülke tarihinin en başarılı iktidarı kendileridir. Muhalefet makamı boş konuşanların, iftira atmayı marifet zannedenlerin, çekememezlik hastalığına müptela olanların karargâhı, beceriksiz insanların buluştuğu toplanma yeridir.

Muhalefete kulak verirseniz görürsünüz ki, iktidarın tüm icraatları yanlıştır, hatalıdır ve hatta bu insanlar vatana ihanet suçunu işlemektedirler. Hırsızlık, haksızlık, yolsuzluk, torpil, beceriksizlik, ukalalık, ahlâksızlık her ne ararsan bunlarda mevcuttur !!!

Bizim siyasetçilerimiz muhalefette iken başkadırlar, iktidarda iken başkadırlar. Muhalefettekilerin tavrına dikkat ederseniz, iktidardakilerin geçmişte ak dediklerine kara, kara dediklerine de ak dediklerine şahitlik edersiniz. İktidar ile muhalefet yer değiştirirlerse, bu defa diğerleri aynı yanlışa düşerler.

Alışılmış haldir ki, bizim muhalefetimiz; “İktidarın şu icraatları doğrudur, şu icraatları da hatalıdır” diyemediği gibi; iktidarlarımız da, “muhalefetin şu öneri ve şu teklifleri doğrudur, bunların hayata geçirilmesinde faydalar vardır, kendi aramızda istişare edeceğiz ve gerekirse uygulayacağız ” deme erdemine henüz vakıf olamamıştır.

Genel anlamda mertlik, dürüstlük, doğruluk, adalet bizim siyasetçilerimizde fazla bulunmaz. Hatta denilebilir ki, “bunlar lüks şeyler, bizde bulunmaz; ithal edecek halimiz yok ya” anlayışı hakimdir bizde. Ama menfaate kul olmak, kendi çıkarlarını ve yandaşlarını korumak, adam kayırmak, torpil ile iş görmek, rüşvet almak ve vermek, yolsuzlukta yarışmak, kamu malını zimmete geçirmek, hortumlamak işinde üstün başarı fazlasıyla mevcuttur. Bu anlamda “Üstün Başarı” madalyasını hak eden nice siyasilerimiz mevcuttur. Bu hasletler ihraç ürünü olsa, dünyada ihracat şampiyonu olmamız kaçınılmaz hal alır, kısa sürede sarmal haline gelen ve dudak uçuklatacak rakamlara ulaşan iç ve dış borçlarımız kısa sürede ödenir, bütçe ve dış ticaret açığı hemen kapatılır, enflasyon ve işsizliği sıfırlayacak tedbirler de hemen hayata geçirilirdi.

Şunu da beyan etmek gerekir ki, bu genel bir değerlendirmedir. İstisnaları yok mudur? Elbette vardır ve tarafsız bir tutumla, Türk siyasetini takip ve analiz edenler, bu istisnaları zaten biliyor. Arife tarif gerekmez, zira bizler millet olarak, bu gerçekleri yaşayarak bilenlerdeniz.

Şu da bir gerçektir ki, kimler ne derse desin, son senelerde siyaset amaç dışı kullanılır oldu, bayağılaştı, işler rayından çıktı. Kısaca ifade etmek gerekirse “siyaset leke kaptı.”  Bu da mideleri bulandırıyor, sinirleri geriyor ve insanları siyasetten soğutuyor; bu hâl ise, “hayra alamet değil.”

Selam ve dua ile…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.