Mayıs Helvası

Mayıs Helvası

Osmanlı’dan gelen bir gelenekle 200 yılı aşkın bir süredir babadan oğula geçen bir ustalıkla Mayıs Helvası satan Ahmet Günaydın (Şeker Ahmet), Mayıs Helvası Bulancak’a özgü bir tatlıdır.

Giresun genelinde ‘Mayıs Helvası’nı bilmeyen kalmamıştır. Her yıl bu zamanlarda üretilir ve pazara sunulmaya başlanır. Bilenler bu zamanlarda ‘Mayıs Helvası’nı aramaya başlarlar. Giresun’un hemen hemen tüm ilçelerinde bu tatlı bulabilirsiniz. Ancak Bulancak’ın ‘Mayıs Helvası’ meşhurdur. Gurbetçilerimiz yurt içi – yurt dışı bu ürünümüzü her yere taşımaktadır.

‘Mayıs Helvası’nın yapımında meyan kökü,  şeker ve limon tuzu kullandıklarını belirten Şeker Ahmet; “Fındıklı ve cevizli çeşitleri de mevcuttur. Meyan kökü özellikle mide rahatsızlığı olanlar, gastrit ve ülser şikâyeti yaşayanlara doktorlar tarafından da tavsiye edilen bir bitkidir. Bu bakımdan doktorlar ‘Mayıs Helvası’nı tavsiye ederler. ‘Mayıs Helvası’, kaymak kıvamında, köpüksü bir yapıdadır ve yemesi çok hoş bir tatlıdır. Örneğin baklava yediğinizde 4-5 dilimde tıkanırsınız ama Mayıs Helvası, tatlı olmasına rağmen fazla yediğinizde bile midenize dokunmaz. Karaciğer dostu olan doğal bir tatlıdır. Her yaştan insan gönül rahatlığı ile yiyebilir.

Bölgemize has bu tatlı yılın her mevsiminde bulmak mümkün değildir. Nisan – Mayıs aylarında hazırlanır yıl boyu tüketilebilen bu tatlıyı yıl boyu tüketebilmek için müşterilerimiz fazla alarak evlerinin bir köşesinde bekleterek tüketmektedirler. Biz de günübirlik kulanım için alanlara uzun vadeli olarak ‘Mayıs Helvası’ndan istifade etmeleri için evlerinde stoklamalarını tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu. Helva Siperişiniz İçin Tlf. No: 0 534 966 01 53 (Şeker Ahmet)

Haber: Erdem ERDEN – www.bulancakajans.com