Kuşluhan Köyü Ördek Gölü Turizmi Canlandırılmak İsteniyor « Bulancak Ajans

29 Ocak 2023 - 10:07

Kuşluhan Köyü Ördek Gölü Turizmi Canlandırılmak İsteniyor

Giresun’un Bulancak İlçesi Kuşluhan Köyü’nde bulunan Ördek Gölü ve çevresi turizm amaçlı olarak Avrupa Birliği

Kuşluhan Köyü Ördek Gölü Turizmi Canlandırılmak İsteniyor
Son Güncelleme :

14 Temmuz 2015 - 16:03

Giresun’un Bulancak İlçesi Kuşluhan Köyü’nde bulunan Ördek Gölü ve çevresi turizm amaçlı olarak Avrupa Birliği (AB) standartlarına da uygun hale getirilerek turizme kazandırmak ve bu yolla da bölge turizmini canlandırmak, aynı zamanda su kaynaklarını korumak ve çevre koruma geliştirmek için Giresun Valiliği’nin ilgisini bekliyor.

Edinilen bilgiye göre Ördek Gölü, Bulancak İlçe merkezine 5.5 km uzaklıkta ve yaklaşık 3.400 m2 dolgu alanına sahip. 5 m3 / saniyelik temiz su kaynağı ile beslenen doğal Kuşluhan Ördek Gölü’nün bataklığa dönüşmesini önleyici

tedbirlerin alınıp, çevre düzenlemesinin yapılarak insanların bu doğal güzellikten yararlanmasını sağlamak; bu yolla AB standartlarında yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre oluşturulmasına, çevre yönetiminin ve turizm faaliyetlerinin geliştirilmesine, bölgenin kalkınmasına ve istihdam artırmaya öncülük yapılabilinir.

Konu ile ilgili olarak konuşan Kuşluhan Köyü Muhtarı Bahittin Yılmaz, şu bilgileri verdi: “Kuşluhan Köyü Ördek Gölü henüz keşfedilmemiş olup atıl, tabiat ve turizm harikası doğal güzelliğini korumaktadır. Trabzon’daki Uzungöl de benzer durumda iken çevresi düzenlenerek bölge turizmine kazandırılmıştır. Yüksek kesimlerdeki krater gölleri hariç sahildeki tek doğal göl olan Kuşluhan Ördek Gölü sahile 5.5 km mesafede olup rakım 265m’dir. Gölü Bulancak’a bağlayan yolun bir kısmı asfalt olup ortalama 300 metresi stabilizedir. Kuşluhan Köyü Ördek Gölü yaklaşık 80 m uzunluğunda, 40m genişliğinde ve ortalama derinliği 8-10 metredir.

Çevresi genellikle sazlık ve nilüfer çiçekleriyle bezenmiştir. Gölün suyu birleşerek aşağıda Bulancak Deresi’ne ulaşır. Göl adını bilhassa kışın yaban ördeklerinin göle gelmesinden dolayı almıştır. Göl alanı özel mülkiyete tabi olmayıp, devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan göl alanıdır. Göl; Kuşluhan, Eriklik, Tekmezar ve İnece Köyleri olmak üzere Bektaş Yaylası grup yolu üzerinde bulunmaktadır. Kuşluhan Ördek Gölü’nün turizme kazandırılması için Bulancak Kaymakamlığı ve Giresun Valiliği’nin çalışmalarını beklemekteyiz” dedi.