Kendi elektriklerini kendileri üretecek « Bulancak Ajans

27 Eylül 2023 - 17:58

Kendi elektriklerini kendileri üretecek

Kendi elektriklerini kendileri üretecek
Son Güncelleme :

17 Mayıs 2020 - 17:32

BÜYÜKŞEHİR KENDİ ENERJİSİNİ KENDİ ÜRETECEK BAŞKAN GÜLER, “ENERJİ ÜRETİM BÖLGESİ OLMAYA TALİBİZ”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Ordu ilinin ilk yerli türbininin kurulumuna başladı. Farklı birçok alanda hayata geçirdiği projelerle vatandaşların takdirini kazanan Ordu Büyükşehir Belediyesi enerji alanındaki yatırımlarına da aralıksız devam ediyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatı ile kurulan ve Ordu’daki yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde çalışan Ordu Çevre Enerji Sanayi Ticaret A.Ş ( OREN) 100 KW büyüklüğünde kuracağı türbin ’in montaj çalışmalarına başladı.

TESİSDE TÜKETİLEN ELEKTRİĞİN 3 KATI ELEKTRİK ÜRETECEK

OSKİ bünyesinde hizmet veren İçme suyu arıtma tesisine su taşıyan hatlara kurulumu başlanan türbin hizmete girdiğinde, Altınordu ilçesinde ki arıtma tesisinde ihtiyaç duyulan enerjinin 3 katı kadar elektrik üretimi gerçekleşecek. Bu santralden üretilen fazla elektrik ise Büyükşehir Belediyesine bağlı diğer tesislerin ihtiyaçlarında kullanılacak.

TAMAMI OREN TARAFINDAN PROJELENDİRİLDİ

Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatıyla çalışmalarına kısa bir süre önce başlanan ve OREN tarafından projelendirilen mHES türbin tamamı yerli üretim olarak hizmet verecek. Hızlı bir tasarım ve üretim süreci sonrasında Ordu Büyükşehir Belediyesinin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak hidroelektrik santrali 1 ay içerisinde devreye alınmış olacak.

“KARADENİZ’DE ÖRNEK BİR ENERJİ ÜRETİM BÖLGESİ OLMAYA TALİBİZ”

Bu yatırımla birlikte Karadeniz bölgesinde şebekeden elektrik üreten ilk belediye olacaklarını ve benzer yatırımların hızla devam edeceğine vurgu yapan Başkan Güler, “Covit 19 salgını dolayısıyla kurulumu bir miktar gecikmesine rağmen çalışmalara aralıksız devam ediyoruz. Karadeniz’de örnek bir enerji üretim bölgesi olmaya talibiz. Bunu yerli ve özel sektör katılımıyla gerçekleştireceğiz. %100 OREN yatırımı ile yapılan bu santralin arkasından farklı kamu-özel sektör ortaklığı projeleri de gelecek. Hedefimiz kendimize yeten bir belediye olmak” dedi.