Japonya’da Yalnızlık Bakanlığı Kuruldu! « Bulancak Ajans

6 Haziran 2023 - 03:32

Japonya’da Yalnızlık Bakanlığı Kuruldu!

Japonya’da Kovid-19 pandemisine dair kısıtlamaların getirdiği stresli yaşam, ülkede intihar oranlarını arttırdı. Japonya Başbakanı, bakın buna nasıl çözüm buldu.

Japonya’da Yalnızlık Bakanlığı Kuruldu!
Son Güncelleme :

26 Şubat 2021 - 16:34

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında ‘yalnızlık bakanı’ atadı. Bölgesel Kalkınma Bakanı Tetsushi Sakamoto’yu, yalnız yaşayan kişilerin sorunlarından sorumlu bakan olarak atandı.

Dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle yaşanan sosyal hayat kısıtlılığı, ekonomik sıkıntılar insanlarda giderek stres ve yalnızlık hissi oluşturdu. İntihar vakalarının her geçen gün katlanarak arttığı ülkede, Kovid-19’un yarattığı etkilere çözüm bulmak amacıyla böyle bir yol izlendi.

Ülkede intihar vakalarında ise artış gözlemlendi. Artan intihar vakaların önüne geçmek için harekete geçen

Sakamoto, yeni görevine ilişkin yaptığı ilk açıklamada, “Başbakan Suga, konuyu incelemem ve ilgili bakanlıkla koordine ederek kapsamlı bir strateji ortaya koymam için talimat verdi. Sosyal yalnızlığı ve izolasyonu önlemek ve insanlar arasındaki bağları korumak için faaliyetler gerçekleştirmeyi umuyorum” ifadelerine yer verdi.

İntihar Oranı Yüzde 70 Arttı
Başbakan Suga, daha önce Japonya’nın 2020’nin Ekim ayında yaklaşık 880 kadının intihar ettiğini ve bunun bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 70 daha fazla olduğunu belirtmişti.

Haber: ABDPOST