Jandarma Ekipleri Çalışmalarını Aralıksız Sürdürüyor « Bulancak Ajans

27 Eylül 2023 - 19:38

Jandarma Ekipleri Çalışmalarını Aralıksız Sürdürüyor

Jandarma Ekipleri Çalışmalarını Aralıksız Sürdürüyor
Son Güncelleme :

07 Mayıs 2020 - 16:39

Giresun Valiliğinin sevk ve idaresinde, İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler tarafından yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında alınan tedbirlerin uygulanmasına ilişkin çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Giresun İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan kararların hayata geçirilmesinde ve kontrolünün sağlanmasında gece gündüz demeden çalışarak, destek ve denetimlerini aralıksız sürdürüyor.

Vefa Sosyal Destek Gurupları başta olmak üzere, emniyet, belediye ve diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte veya kendi sorumluluk alanında, jandarma personeliyle çalışmalarına devam eden ekipler, Jandarma bölgesinde bulunan; pazar ve marketlerde maske kullanımı, tezgahlar arası mesafe ve bu yerlerde aynı anda olacak müşteri sayısı ile sosyal mesafe kuralına ilişkin denetimler yapan ekipler, vatandaşlara, özellikle sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımı zorunluluğuna uymaları konularında uyarılarda bulundu. Müşterilerin marketlere maskesiz alınmaması, market çalışanlarının da maske ve eldiven kullanmaları konusunda market çalışanlarına da gerekli uyarılar yapıldı.

28 BİN 477 MASKE DAĞITILDI

Maske dağıtımı faaliyetleri kapsamında Valilikten temin edilen 28 bin 477 maske, 2 bin 865 eldiven ve 25 kolonyanın dağıtımı yapıldı. Bin 53 bakkal / markette ve 15 pazar yerinde denetimler yapıldı.

VEFA SOSYAL DESTEK GURUBU İÇERİSİNDE ETKİN GÖREV ALDILAR

Vefa Sosyal Destek Gurubu koordinesinde kent genelinde koronavirüs tedbirleri kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşıldı. Görevlendirilen bin 663 ekip ve 5 bin 361 personel sorumluluk bölgelerinde alınan kararların uygulanması ve denetim çalışmaları gerçekleştirdi. 6 bin 400 vatandaş 156 ihbar hattını arayarak taleplerini iletti. Sokağa çıkma ihlali ve yaşlılara vefa işlemleri kapsamında 3 bin 500 kişiye yardım edildi, 2 bin 774 vatandaş ikaz edilip eve gönderildi, 96 kişiye ise adli, idari işlem yapıldı.

Şehirlerarası seyahat tedbirleri kapsamında toplam 42 bin 111 araç ve 73 bin 779 yolcuya yönelik kimlik kontrolü ve seyahat izin belgesi denetimi yapıldı.

17 MİLYON 404 BİN 246 TL HAK SAHİPLERİNE ULAŞTIRILDI

Kolluk kuvvetleri tarafından evlerde yapılan sosyal yardım, işsizlik ödemeleri ve emekli ödemeleri kapsamında bin 335 personel tarafından 7 bin 686 vatandaşa 17 Milyon 404 Bin 246 TL tutarındaki ödemeleri ulaştırıldı. Karantina altına alınan köylerde görevlendirilen jandarma personeli, asayişi sağlayarak kurallara riayet edilmesini sağladı.

256 KİŞİYE TOPLAM 346 BİN 12 TL’LİK PARA CEZASI UYGULANDI

Kural ihlali yaptıkları tespit edilen pazar esnafı, market sahibi ve vatandaşlara adli ve idari işlem yapıldı. Kahvehane kapatılması kararı, evde izolasyon kararı, 65 yaş ve üstü ile 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı, park ve bahçelerde piknik yapma yasağı, sosyal mesafe kuralları, pazaryerleri ile ilgili tedbir kararları, yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu taşıması tedbir kararına uymayanlar ve seyahat izin belgesi olmadan yolculuk yapan kişiler tespit edildi. Yapılan kontrol ve denetimler sonunda kurallara uymayan 256 kişiye toplam 346 bin 12 TL’lik para cezası uygulandı.