Bulancak Ajans
Bulancak Ajans
DOLAR28,9919% 0.23
EURO31,2252% -0.16
STERLIN36,3918% -0.22
FRANG32,9603% -0.25
ALTIN1.866,62% -1,07
BITCOIN1.280.949-0.474

İstihdam İçin Meslek Liseleri Özendirilmelidir

Son dönemin en önemli sorunu işçi açısından arz darlığı, işveren açısından ise talep yetersizliğidir. Gençler iş bulmakta, işverenin ise nitelikli personel istihdam etmekte sorun yaşadığını kaydeden Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, meslek liselerine vurgu yaptı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
İstihdam İçin Meslek Liseleri Özendirilmelidir

Günümüzde lisans mezunu olmanın avantajını yitirmeye başladığına değinen Çakırmelikoğlu, “Geldiğimiz aşamada nitelikli personel sıkıntısı hat safhaya ulaşmıştır. Meslek liselerinin yetersizliği özellikle imalat sanayi ve hizmet sektöründe kapasite düşüklüğünü tetiklemektedir. Ara eleman sorunu kısa vadede çözüme kavuşturulamaz ise bir çok sektör ve bölgede personel yetersizliği, ticareti zarara uğratacağı gün gibi aşikardır. Yapılması gereken işletmelerin çatı kuruluşları ile ortaklaşa meslek liselerinin aktifleştirilmesidir, bu doğrultuda devletimizin meslek liselerini özendirici destek unsurlarını devreye alması da beklentilerimiz içindedir.”

Giresun’da imalat başta olmak üzere, hizmet sektöründe faaliyet yürüten bir çok işletmenin personel talep ettiğini ifade eden Giresun TSO Başkanı Çakırmelikoğlu, “Bugün sanayi sitelerimiz, metal ürünleri ile mobilya sektörlerinden ciddi istihdam talebi gelmektedir, fakat nitelikli personel kadar niteliksiz personel dahi bulunamamasının zorluğunun yaşandığı bu sürecin sürdürülebilir olduğunu ön görmemekteyiz. Çözüm ise meslek liselerine dönük nitelikli ara eleman seferberliğidir.” dedi.

YORUM YAP