DOLAR33,1952% -0.11
EURO36,0226% -0.6
STERLIN42,8115% -0.31
FRANG37,3483% -0.2
ALTIN2.551,00% -1,92
BITCOIN66.582,993.403
reklam

Harşit Şehitlerine Vefa Anıtı

Harşit Nehrinin Tirebolu’dan denize döküldüğü bölgede eski taş ocağının olduğu yere şehitlere vefa anıtı ve mesire alanı yapılacak.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Harşit Şehitlerine Vefa Anıtı
reklam

Harşit Nehrinin Tirebolu’dan denize döküldüğü bölgede eski taş ocağının olduğu yere şehitlere vefa anıtı ve mesire alanı yapılacak.

Konuyla ilgili olarak Belgeselci Yazar İsmail Kahraman “Giresun Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile Harşit Vadisinde tarih ve kültür turu yaparak dağlar, ovalar ve ırmakları gezerek tarihimizi anlattık. Kahramanlık destanlarının yazıldığı ırmaklardan birisi de Bayburt Kop Dağından Giresun Tirebolu’ya oradan da Karadeniz’e dökülen Harşit Irmağıdır. Gümüşhane Harşit Irmağı vadisinde verilen mücadele Birinci Dünya Harbinde verilen büyük bir kurtuluş destanıdır.

Doğu Karadeniz’de birçok il ve ilçede kurtuluş günleri kutlanır, tanıtım günleri düzenlenir ancak nasıl kurtuluş olduğu Rusların nerede durdurulduğu sorulmaz araştırılmaz. Eğlenceler yapılır, türküler söylenir, Harşit Irmağı vadisinde verilen 16 aylık Rusları durdurma mücadelesinden hiç söz edilmez.

Zaferler tarihimizde bir Çanakkale bir de Harşit geçilmedi sözünü yazdıran ecdadımızın büyük mücadele verdiği Harşit Irmağında yaşanan binlerce yıllık İpek Yolu tarihi hiç konuşulmaz. Türk İslam medeniyetinde Harşit ırmağının yeri ve Birinci Dünya Harbi Kafkas cephesinde Harşit ırmağında verilen mücadele ile ilgili İktav Belgesel Yayıncılık www.iktav.com olarak yaptığımız araştırma ve belgesel çekimlerimiz ile tarihimize vefa borcumuzu ödemeye çalışıyoruz.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mustafa Özkaya Bey ile daha önce Harşit Vadisi ve Şaban Kalesi ile ilgili bilgiler verip bölgede araştırmalar yaptık. Son olarak Cuma günü Giresun Orman Bölge Müdürü Sayın Ahmet Güneş başkanlığında bir heyetle Harşit Nehrinin Tirebolu’dan denize döküldüğü bölgede eski taş ocağının olduğu yerde yapılacak Kafkas Cephesi 100. Yıl şehitlere vefa anıtı ve mesire alanı ile ilgili bilgi aldık. Orman Bakanlığı yetkililerine Harşit Vadisinin kültür medeniyet ve zaferler tarihimizdeki yeri ve önemi hakkında bilgi verdik.

Kop Dağından Harşit Vadisine Kafkas cephesi Beyaz Savaş adlı TRT tarafından çekilen belgesele danışmanlık yaparak Harşit Vadisinin gündeme gelmesine vesile olarak şehitlerimize vefa borcumuzu ödemeye çalıştık” dedi. Haber: İsmail Kahraman

YORUM YAP